"...hlboko s Vami nesúhlasím, urobím však všetko pre to, aby ste mohol svoj názor slobodne hlásať" - Voltaire
Politici musia strpieť akékoľvek názory občanov - Inak tam nepatria!
Hlavná stránka

KAUZA MICHALA KOVÁČA MLADŠIEHO NA TAIWANE: PADLI PRVÉ ŽALOBY


Tamojšie úrady obvinili z miliónových podvodov spolu 19 osôb.

Zrejme ešte nikdy nesiahala slovenská stopa v jednom obrovskom škandále tak ďaleko ako v lete tohto roka. Teda presne vtedy, ako sa prevalila kauza rozsiahlych burzových podvodov na Taiwane, pri ktorých bola zneužitá legendárna slovenská značka: Chirana. S podpisom nášho diplomata Michala Kováča mladšieho. A práve v tejto kauze nadnárodných rozmerov, o ktorých ako prvé informovali HN, začínajú padať aj prvé reálne žaloby.

Za podvodmi konkrétne stál taiwanský holding Zodic Light World Technology. Ten vytvoril fiktívnu spoluprácu s česko-slovenskou firmou Chirana, o ktorej však skutočné vedenie našej Chirany nemalo ani potuchy. Zo strany Taiwancov išlo len o trik, ako nalákať investorov a umelo nafúknuť hodnotu akcií.

Bublina nakoniec praskla a taiwanské úrady obžalovali 19 ľudí. Kováč ani žiadni iní Slováci však medzi nimi nie sú. „Prokurátor vzniesol obžalobu voči šéfovi spoločnosti Zodic Light World Technology Hubertovi Lo a ďalším 18 osobám. Občania Slovenskej republiky obžalovaní neboli,“ tvrdí prokuratúra v Tchaj-peji. Nespresnila však, prečo sa vyšetrovatelia na Taiwane nevenovali stopám vedúcim na Slovensko.

Vyšetrovanie ukázalo, že z predaja bezcenných akcií firmy pristálo na účtoch šéfa Zodicu najmenej 7,5 milióna eur. Viacerými emisiami cenných papierov firma od investorov na burze povysávala približne 30 miliónov eur. Na vytváraní dokonalej podnikateľskej ilúzie o Zodicu sa nepriamo podieľal aj šéf Slovenského ekonomického a kultúrneho úradu v Tchaj-peji Michal Kováč mladší. Ten sa za jediný rok objavil na šiestich vystúpeniach fiktívnej firmy. Spolu so zatknutým šéfom Zodicu podpísal aj memorandum o spolupráci na projekte za 500 miliónov eur.

Zdroj: http://finweb.hnonline.sk/spravy-zo-sveta-financii-126/kauza-michala-kovaca-mladsieho-na-taiwane-padli-prve-zaloby-957983

Ázijská kauza obišla Slovákov

Prokuratúra v Thaj-peji obžalovala z podvodného konania 19 ľudí. Slováci medzi nimi nie sú.

Šéf taiwanského holdingu Zodic Light World Technology, účtovník firmy, zamestnanci burzy či burzoví makléri. Tí všetci sú obžalovaní v kauze rozsiahlych podvodov s predajom umelo nafukovaných akcií za milióny eur, s ktorou sa spájalo i meno slovenského diplomata Michala Kováča mladšieho. O kauze ako prvé v lete informovali HN.

Fiktívna spolupráca

Zodic Light World Technology vytváral fiktívne spoluprácu v zdravotníctve, napríklad i so slovenskou spoločnosťou Chirana Group SK. Cez vyhlásenia v médiách umelo zvyšoval cenu svojich akcií.
V čase od 21:10 prebieha spomínané podpisovanie zmlúv Michalom Kováčom ml.:
https://youtu.be/6RpHCGZmL9M
https://www.youtube.com/watch?v=boF1FdwJkq0

Spolu 19 obžalovaných sa teraz bude zodpovedať z porušovania taiwanského zákona o cenných papieroch a Obchodného zákonníka. Vyšetrovanie ukázalo, že z predaja bezcenných akcií firmy malo na účtoch šéfa Zodicu Huberta Lo pristáť najmenej 7,5 milióna eur. Viacerými emisiami cenných papierov firma od investorov na burze povysávala približne 30 miliónov eur.

Na vytváraní dokonalej podnikateľskej ilúzie o Zodicu sa nepriamo podieľal šéf Slovenského ekonomického a kultúrneho úradu v Tchaj-pej Michal Kováč mladší či bratislavská spoločnosť Chirana Group SK. Napriek tomu medzi obvinenými, vyšetrovanými ani predvolanými svedkami nie sú žiadni Slováci. „Taiwanské úrady nepožiadali slovenskú stranu o žiadnu asistenciu ani spoluprácu v tomto prípade, pretože ide o vnútornú záležitosť Taiwanu. V nej figurujú len občania Taiwanu,“ tvrdí hovorca rezortu diplomacie Peter Stano.

Spoločný podnik

Ministerstvo zahraničných vecí pritom spočiatku aktívnu účasť svojho zamestnanca na akciách taiwanskej spoločnosti popieralo. Slovenského diplomata však z podpisu zmlúv usvedčilo firemné video Zodicu.

Diplomat bol aj pri založení spoločného podniku Zodicu a Chirany na Taiwane. Potvrdzuje to i oficiálny dokument ministerstva. „Slovenský ekonomický a kultúrny úrad aktívne prispel k založeniu spoločnosti Chirana Asia Group a konzorcia Samas, ktorých cieľom je propagovať, financovať, rozvíjať a manažovať projekty v oblasti zdravotníctva po celom svete,“ píše sa v prehľade plnenia úloh zastupiteľských úradov Slovenskej republiky v oblasti ekonomickej diplomacie za rok 2014.

Konzorcium tvorilo viacero spoločností a inštitúcií. Spolupracovali napríklad so špičkovou taiwanskou univerzitou a nemocnicou Tchaj-pej Medical University či taiwanskou vládou založeným výskumným ústavom Metal Industries Research & Development Centre.

V súvislosti s aktivitami Zodicu a jej šéfa reálne hrozila Slovensku medzinárodná blamáž. Firma totiž pred tromi rokmi ohlasovala pod Tatrami investíciu do výstavby elektrotechnického závodu. Z podvodu obvinený Hubert Lo bol v tom čase popredným predstaviteľom Slovensko-taiwanskej obchodnej komory, vďaka čomu požíval pozíciu hodnoverného partnera.

Zodic sa tak v roku 2012 objavil v zásobníku investičných projektov zahraničných spoločností s potenciálom získať vládne stimuly. Neskôr z orientačných prehľadov spolupráce štátu a súkromných firiem vypadol. „V tom čase bol Zodic na Taiwane vnímaný ako štandardná spoločnosť, s ktorou v rôznej miere spolupracovali aj ďalšie európske podnikateľské subjekty. Náš styčný úrad v Tchaj-pej po prvých signáloch kontroverzie kontakty so spoločnosťou prerušil,“ uzatvára Stano.

Podvod so značkou Chirana

Celý prípad mal jednoduchú schému. Taiwanský holding Zodic vytvoril ilúziu, že ide o perspektívnu spoločnosť.
Expanzné plány malo potvrdzovať i spojenectvo so spoločnosťou Chirana Group. Tú Taiwanci predstavovali ako európsky gigant v oblasti zdravotníckeho biznisu, ktorého ročný obrat je na úrovni jednej miliardy eur. Chirana je u nás síce známa, s ázijským holdingom však nemala nič spoločné a o neexistujúcej firme nikto netušil. Cena akcií spoločnosti rástla najmä po správach o investíciách a pokrokoch vo výskume. Taiwanská firma ohlásila i falošné kontrakty s dvoma čínskymi nemocnicami na dodávky zdravotníckeho materiálu.

Marek Nemec

Zdroj: http://finweb.hnonline.sk/spravy-zo-sveta-financii-126/azijska-kauza-obisla-slovakov-957976

   Print Friendly and PDF Necenzurovane RSS
Hlavná stránka