"...hlboko s Vami nesúhlasím, urobím však všetko pre to, aby ste mohol svoj názor slobodne hlásať" - Voltaire
Politici musia strpieť akékoľvek názory občanov - Inak tam nepatria!
Hlavná stránka

MINISTERSTVO ZAHRANIČNÝCH VECÍ POD VEDENÍM MIROSLAVA LAJČÁKA NEVIDÍ NIČ ZLÉ NA TOM, ŽE NÁŠ DIPLOMAT MICHAL KOVÁČ SA OFICIÁLNE ZÚČASTŇOVAL NA PODPISE ZMLÚV FIKTÍVNYCH FIRIEM ZODIC LIGHT WORLD TECHNOLOGY A CHIRANA GROUP V KAUZE BURZOVÉHO PODVODU

Hospodárske noviny ako jediné na Slovensku našli odvahu, na rozdiel od zbabelých presstitútov,  informovať verejnosť v súlade s tlačovým zákonom o prípade podvodu za desiatky miliónov USD, v ktorom je zapletený aj Michal Kovač. 

Ako sa dalo predpokladať, tak ako bol  exprezidentov syn krytý v kauze podvodu Technopol, napriek údajne stále platnému medzinárodnému zatykaču Interpolu,  rovnako je dnes krytý Ministerstvom zahraničných vecí SR pod vedením ministra Lajčáka.

Len v zločineckom štáte je totiž možné, aby  ministerstvo poprelo, že medzi vypočúvanými bol aj slovenský diplomat Michal Kováč  ešte pred ukončením  v súčasnosti prebiehajúceho vyšetrovania a vyhlásilo, že „Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky nemá dôvod pochybovať o jeho bezúhonnosti,“ ako uviedol  riaditeľ tlačového odboru ministerstva Peter Susko. Ministerstvo preto ani neuvažuje o Kováčovom odvolaní či stiahnutí z Taiwanu. Ministerstvo teda nevidí v konaní Michala kováča ml. žiadny problém  a v prípade podvodného podnikania na Taiwane rezort diplomacie nepovažuje konanie svojho zamestnanca Michala Kováča ml. za zlyhanie.

 V Slovenskej republike, ktorú už roky riadi banda kriminálnych zločincov,  totiž nie  žiadny problém napríklad ani  privatizačná rabovačka,  či korupčná kauza Gorila. Podľa týchto politických zločincov je úplná náhoda, že sa meno Michala Kováča ml. vždy úplne zhodou „náhodných okolností“ vyskytne vždy v súvislosti s vyšetrovaním nejakého medzinárodného podvodu.

Slovenská pseudopravica  z Interpolom v Nemecku hľadaného podvodníka urobila masívnou masmediálnou propagandou obeť a jeho trestnú činnosť prekryla diplomatickou imunitou. O niečom podobnom by mohla mafia v Taliansku len snívať. Pseudosociálny Smer-SD si  mladého Kováča zobral pod svoje široké ochranné krídla, kde je dosť miesta pre všetkých gaunerov a oligarchov.


http://hnonline.sk/sites/default/files/attachments/images/240/23584240-moskovsky_statny_institut_medzinarodnych_vztahov_s.jpgTomuto postupu Ministerstva zahraničných vecí sa nemožno čudovať ak ho vedie  absolvent Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov, ktorý už odchoval nejedného agenta KGB a medzi jeho absolventov patrili aj Spolumajitelia finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák a Marek Dospiva, či exminister zahraničných vecí Ján Kubiš. http://hn.hnonline.sk/svet-120/moskovsky-institut-vychoval-agentov-i-biznismenov-470043



Miroslav Lajčák, ako syn aktívnych normalizátorov a Rusínov zo Starej Ľubovne, ktorí po okupácii Československa 21. augusta 1968 aktívne kádrovali a vyhadzovali z práce každého, kto neschvaľoval bratskú internacionálnu pomoc, mal všetky predpoklady pre štúdium v Moskve.   Po zamatovej transformácii komunistov na demokratov zužitkoval svoje bohaté skúsenosti už vo Ficovom Smere-SD.  Pod ochranou tohto prevracača kabátov, ktorý je vždy pripravený v prípade potreby učiť sa rýchle aj po čínsky a presunúť sa od podpory Moskovských súdruhov,  cez eurohujera až k podpore novej Euro-azyjskej únie, má mladý Kováč kvalifikovaného  ochrancu.


Zdá sa, že úlohu vymývača mozgov a robenia hlupákov zo slovenských  občanov  po darebákoch, ktorí sa drzo označili ako pravica, prevzal SMER-SD pod vedením chameleóna Lajčáka.  Možno sa nechajú inšpirovať pravicou a ako zadosťučinenie za spáchané krivdy a nehoráznosť spájať Michala Kováča s podvodom na burze, ho najbližšie už vymenujú za ministra alebo aspoň za štátneho tajomníka. Ako sa vraví, aký pán taký krám a aké ministerstvo takí zamestnanci. Tvrdiť totiž, že Michal Kováč nevedel nič o tom, že robí z Chirany prosperujúcu a vysoko ziskovú firmu a nemá ani páru o tom aký je jej skutočný stav je rovnaká fantazmagória ako falošný mýtus o nežnej revolúcii a víťazstve demokracie,  spravodlivosti a právneho štátu na Slovensku.  

                                                                                            Alex Bondarčuk


KOVÁČ ML. MAL ČULÝ KONTAKT S PSEUDOFIRMOU

V priebehu jedného roka účasť až na šiestich oficiálnych vystúpeniach fiktívnej firmy. Taká je bilancia slovenského diplomata Michala Kováča ml., ktorý je nepriamo zapletený do burzového podvodu na Taiwane.

Tamojší holding Zodic Light World Technology vytvoril fiktívnu spoluprácu s česko-slovenskou firmou Chirana Group a cez vyhlásenia v médiách umelo zvyšovali cenu akcií. Bublina praskla a na Taiwane firmu vyšetrujú.

Punc dôveryhodnosti pritom spoločnosti zvyšoval aj náš diplomat, ktorý sa zúčastňoval na oficiálnych akciách. Napriek viacerým dôkazom ministerstvo Kováča neodvolalo.

http://hn.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy-117/kovac-ml-mal-culy-kontakt-s-pseudofirmou-841177

Michal Kováč ml. dláždil fiktívnej firme cestu na burze

Slovenský diplomat sa niekoľkokrát zúčastnil na oficiálnych stretnutiach a prezentáciách s firmou, ktorú vyšetrujú pre podvod.

Taiwanské úrady vyšetrujú megapodvod a spreneveru viac ako 30 miliónov eur. V kauze aktívne vystupuje fiktívna česko-slovenská skupina Chirana Group a slovenský diplomat na Taiwane Michal Kováč mladší. Ten
nepriamo zvyšoval dôveryhodnosť skupiny, ktorá vydávala fiktívne informácie, na základe čoho im rástla hodnota. Bublina však praskla. HN sa pozreli na konkrétne kroky, kedy náš diplomat zvyšoval punc
dôveryhodnosti podvodnej firmy

 

Snímka: ARCHÍV ZLWT

Na snímku zľava: Henrich Herceg (Chirana Group SK),  Michal Kováč
mladší, Lo Hsu-Liang (ZLWT).

 

 

 

Ako sa šéf Slovenského ekonomického a kultúrneho úradu v Taipei Michal Kováč ml. podieľal na aktivitách Chirana Group a na Taiwane vyšetrovanej Zodic Light World Technology na Taiwane.

1. Memorandum s výskumníkmi

Taiwanom zriadená výskumná organizácia pri ministerstve obrany Metal Industries Research & Development Centre (MIRDC) v krátkej správe z novembra 2013 píše, že jej výskumný ústav navštívili zástupcovia Chirana Group. Zaujímali sa o najnovší objav MIRDC z oblasti materiálov používaných pri výrobe chirurgických nástrojov. Koncom januára 2014 na svojej internetovej stránke MIRDC informuje o nadviazaní spolupráce so známym slovenským výrobcom lekárskych prístrojov Chiranou. Správa sa začína slovami:„Pán Michal Kováč, ambasádor Slovenskej republiky, sprevádzal počas návštevy MIRDC v Kaohsiung Science Parku generálneho riaditeľa spoločnosti Chirana Group Henricha Hercega a pána Lo Hsu-Lianga, predsedu Predstavenstva Zodic Light World Technology, ktorá je partnerskou spoločnosťou Chirany na Taiwane.“ Kováč ml. tu nechýba ani ako svedok pri podpisovaní memoranda o spoločnom vývoji materiálov na chirurgické nástroje. Partnerstvo si tu dohodla práve Chirana Group. Okrem Hercega ju zastupoval jej predseda predstavenstva Jiří Kopeček. Za MIRDC zmluvu podpisoval šéf Ho-Chung Fu, ktorý podľa správy o Chirane hovorí ako o celosvetovo známom výrobcovi lekárskych prístrojov. Produkty firmy majú poznať nemocnice a kliniky vo viac ako 50 krajinách sveta. Ako dodal, slovenská skupina sa môže pochváliť desiatky rokov pretrvávajúcimi skúsenosťami vo vývoji rádiologických technológií a zariadení. Chiranu Fu považuje za top výrobcu a dodávateľa disponujúceho najmodernejšími technológiami a rozsiahlymi výskumnými kapacitami. Túto bombastickú správu pritom začiatkom marca zverejnila i celoštátna tlačová agentúra China Economic News Service. Firma Chirana Group SK pritom vznikla v júni 2008 ako sesterská spoločnosť českej Chirana Group a pomáhala jej v predaji zdravotníckych prístrojov. Päť rokov za sebou dosiahla nulový obrat a nemá jediného zamestnanca. Česká časť firmy je pritom od marca 2010 v likvidácii a neexistuje.

2. Návšteva univerzity v Taipei

Syn slovenského exprezidenta Kováč ml. sprevádza predstaviteľov Chirana Group v januári 2014 počas návštevy Taipei Medical University (TMU). V skupinke nechýba ani Lo Hsu-Liang, obvinený z podvodu na Taiwane. Konzorcium Chirana a ZLWT deklaruje nadviazanie úzkej spolupráce s univerzitnými odborníkmi.

3. Spolupráca medzi univerzitami

Slovenský diplomat na Taiwane Michal Kováč ml. píše na Jeseniovu lekársku fakultu Univerzity Komenského v Martine oficiálnylist, ktorý sa týka nadviazania spolupráce s Taipei Medical University. Vyplýva to zo zápisnice zo zasadania vedenia fakulty koncom januára 2014. V októbri do Martina prichádza delegácia z Taipeia, ktorej členmi sú i Henrich Herceg a Lo Hsu-Liang, obvinený z podvodu s akciami. Dekan fakulty Ján Danko tvrdí, že obaja podnikatelia boli súčasťou delegácie z Taiwanu vyslanej slovenským zastupiteľským úradom, ktorému šéfuje Michal Kováč ml., a v Martine preto nemali dôvod pochybovať o jej zložení. Zodic na svojom webe zverejňuje spoločné fotky spred fakultnej auly a z prehliadky rozostavaného biomedicínskeho centra v Martine. Fakulta popiera, že by so Zodicom akokoľvek spolupracovala.

4. Účasť na konferencii

Chirana Group a ZLWT organizujú v apríli 2014 v prepychovom hoteli Shangri-La’s Far Eastern Plaza Hotel v Taipei odbornú konferenciu. Prezentujú na nej budúci spoločný výrobný program. Grafická prezentácia pozostáva prevažne z opisu a fotiek výrobkov, ktoré v minulosti vyrábala dnes už dávno neexistujúca pražská Chirana. O materiálovej inovácii, s ktorou prišiel štátny MIRDC, hovoria ako o výsledku spoločnej práce oboch firiem. Henrich Herceg a Lo Hsu-Liang dokonca tvrdia, že inovatívne chirurgické nástroje vyvinuli ako prví na svete. Zároveň predstavujú ďalší údajný prevratný objav, ktorý má výrazne pomôcť rozvoju „telemedicíny“. Médiami citovaný Kováč ml. prednáša o Slovensku a taiwanských investíciách pod Tatrami. O vedeckej a technologickej spolupráci medzi schránkovou Chiranou a ZLWT Kováč ml. hovorí ako o novej kapitole slovensko-taiwanskej spolupráce. Opäť sa za prítomnosti slovenského diplomata podpisujú zmluvy či rozdávajú charitatívne poukazy na mamografy. Nechýbajú ani spoločné fotky trojice. Ambasádor Kováč ml. sa totiž diania na konferencii zúčastňuje ako oficiálny hosť. Herceg hovorí o tom, že Chirana zabezpečí transfer znalostí zo Slovenska na Taiwan a zabezpečí technologickú časť výroby. Budúcu produkciu firmy vidí na trhoch Ázie a Ruska. Dodáva, že Taiwan zásluhou tejto aliancie a spoločných prevratných objavov vzlietne medzi svetových lídrov v zdravotníctve.

5. Polmiliardové memorandum s Hondurasom

Taiwanský denník Taiwan News a mnohé ďalšie médiá v júni 2014 informujú o fantastickom trojročnom megakontrakte ZLWT a Chirany v Hondurase:„Zodic Light World Technology, jeden z popredných taiwanských výrobcov špičkového biomedicínskeho chirurgického vybavenia, spoločne so svojimi partnermi Chirana Group a Taipei Medical University podpísali memorandum o spolupráci na trojročnom projekte v hodnote 500 miliónov eur s konzorciom zdravotnej starostlivosti z Hondurasu.“ Cezhraničným partnerstvom si spomínané firmy majú pripravovať pôdu na expanziu taiwanského zdravotníctva na multimiliardový latinskoamerický trh. Na fotkách z tlačovky sa objavuje Michal Kováč ml., zatknutý Lo Hsu-Liang zo spoločnosti ZLWT a nastrčený Juan Rada, ktorý mal zastupovať bližšie nemenované honduraské konzorcium. Na fotkách pritom šéf SEKÚ evidentne podpisuje nejaké dokumenty a potriasa si ruku s Lo Hsu-Liangom a Juanom Radom. V pozadí za nimi visí logo Chirany a Zodicu. Článok ešte spomína založenie strategického spoločného podniku Chirana Group Asia a plány otvoriť výskumné laboratórium pod názvom Chirana Biomedical. V závere noviny citujú majiteľa ZLWT Lo Hsu-Lianga, vyšetrovaného z megapodvodu:„Postupne budeme svoje aktivity rozvíjať na trhy južnej Ázie a Tichomoria, Strednej a Južnej Ameriky i na Strednom východe. Od svojho založenia sa Zodic posúva krok za krokom smerom k svojmu cieľu, ako možno vidieť z podpisu tohto memoranda a založenia nových spoločností. Všetci zamestnanci spoločnosti pracujú pre jediný cieľ – maximálnu návratnosť investície našich akcionárov.“

6. Vedecká delegácia zo Slovenska

Dekan JLF UK Ján Danko a jeho kolegyňa Erika Halášová minuloročnú návštevu taiwanských kolegov opätujú v marci tohto roka. Absolvujú i rokovanie za účasti riaditeľa Chirana Group Henricha Hercega. Vedľa neho pri rokovacom stole nechýba ani Michal Kováč ml. O udalosti informuje spoločnosť ZLWT na svojej internetovej stránke.

http://hn.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy-117/michal-kovac-ml-dlazdil-fiktivnej-firme-cestu-na-burze-841179

 

MEGAPODVOD NA TAIWANE MÁ SLOVENSKÝ TIEŇ

Na Taiwane zneužili meno slovenskej firmy Chirana. Fiktívna spoločnosť zarobila na burze milióny eur.

Slovensko je nepriamo zapletené do burzového podvodu za viac ako 30 miliónov eur. Taiwanský podnikateľ Lo Hsu-liang, ktorý stojí za fiktívnym zdravotníckym holdingom Zodic Light World Technology (ZLWT), využil v Ázii meno československej skupiny Chirana. Práve cez spoločný podnik s touto značkou vytvoril na burze bublinu, ktorá praskla. Podnikateľa polícia zatkla a prípad prešetruje prokuratúra, ktorá vypočula aj slovenského diplomata.

Najprv ilúzia...

Celý prípad mal jednoduchú schému. Taiwanský holding, ktorý bol kótovaný aj na burze, vytvoril ilúziu, že ide o perspektívnu a rastúcu spoločnosť. Expanzné plány malo potvrdzovať aj spojenectvo s československou spoločnosťou Chirana Group. Tú Taiwanci predstavovali ako európskeho lídra v oblasti zdravotného biznisu, ktorého ročný obrat je na úrovni jednej miliardy eur. Chirana je u nás síce známa, s ázijským holdingom však nemala nič spoločné. Navyše česká časť firmy je niekoľko rokov v likvidácii. „Nikdy sme s týmito firmami nespolupracovali, nekomunikovali ani neobchodovali. Nemáme s tým absolútne nič spoločné,“ hovorí obchodný riaditeľ skupiny M. O. C. Ján Brkal, ktorá je výhradným držiteľom ochrannej známky Chirana.

... potom realita

V Ázii však o neexistujúcej firme nikto netušil. Hodnota akcií spoločnosti rástla, najmä po medializovaných správach o investíciách. Ich puncu dôveryhodnosti nepriamo pomáhal aj vedúci Slovenského ekonomického a kultúrneho úradu Michal Kováč mladší. Ten bol napríklad pri podpise dokumentov zaručujúcich pre ZLWT a Chiranu rekordnú sumu 500 miliónov eur. Holding si tak mal zabezpečiť prienik na nové trhy.

Riaditeľ tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí Peter Susko účasť Kováča na podpise zmluvy obhajuje. „Účasť vedúcich zastupiteľských úradov pri podpise dohôd o spolupráci slovenských firiem so zahraničnými spoločnosťami patrí medzi povinnosti našich diplomatov.“ Prípad teraz prešetrujú, keď je podozrivých je 14 osôb.

ZDROJ:
http://finweb.hnonline.sk/spravy-zo-sveta-financii-126/megapodvod-na-taiwane-ma-slovensky-tien-838611

NA TAIWANE SA ZAHRALI NA VLKOV Z WALL STREET. I S NAŠOU ZNAČKOU

Taiwanská prokuratúra vyšetruje megapodvod a defraudáciu desiatok miliónov eur. Stopy vedú do Česka a na Slovensko.

Na neslávne známeho burzového makléra Jordana Belforta, vlka z Wall Street, sa zahral taiwanský podnikateľ Lo Hsu-liang a jeho papierový zdravotnícky holding Zodic Light World Technology (ZLWT) z Tchaj-peja. Nedotiahnuté kontrakty za viac ako pol miliardy eur v Hondurase a Číne, fingovaný výskum a spolupráca s prestížnymi univerzitami z Taiwanu a zo Slovenska či spoločný podnik s neexistujúcou československou fabrikou Chirana Group. Firma si totiž roky dômyselne budovala falošný imidž a cez umelo vytvorenú ilúziu nadhodnocovala svoje akcie.

Taiwanské úrady tvrdia, že nafukovaním bubliny mala investorov pripraviť o viac ako 30 miliónov eur. „Od týchto aktivít sa dôrazne dištancujeme. Nikdy sme s týmito firmami nespolupracovali, nekomunikovali ani neobchodovali. Nemáme s tým absolútne nič spoločné. Považujeme to za poškodzovanie našej značky a dobrého mena,“ hovorí pre HN obchodný riaditeľ skupiny M. O. C. Ján Brkal, ktorá je výhradným držiteľom medzinárodnej ochrannej známky Chirana. Celú kauzu Brkal považuje za obyčajné parazitovanie na mene známeho výrobcu zdravotníckych materiálov. Holding zo Starej Turej totiž pod sebou združuje spoločnosti Chirana, Chirana Medical, Chiranalab a Chirana CZ.

Zneužité meno Slovenska

V prípade vyšetrovaného megapodvodu totiž aktívne účinkuje česko-slovenské zoskupenie Chirana Group a slovenský diplomat na Taiwane Michal Kováč mladší. ZLWT pritom od roku 2012 oficiálne deklaruje úzku kooperáciu s Chiranou. Tú prezentuje ako svetoznámeho giganta vo výrobe špičkovej zdravotníckej techniky z Európy s obratom viac ako jedna miliarda eur a so štyrmi tisíckami vysoko odborných zamestnancov. Údajne úspešnú firmu s ročným rastom viac ako 25 percent a operujúcu na viac ako 50 trhoch sveta na Taiwane zastupoval predseda Predstavenstva Chirana Group Jiří Kopeček spoločne s jej generálnym riaditeľom Henrichom Hercegom. Kopeček a Herceg však asi na Taiwane zabudli povedať, že česká Chirana Group je podľa výpisu z obchodného registra od roku 2010 v likvidácii a nič nevyrába. Jej slovenská sestra Chirana Group SK pritom už päť rokov nepredala ani jeden prístroj. To však trojici Lo Hsu-Liang, Jiří Kopeček a Henrich Herceg nebránilo v tom, aby oficiálne navštevovali zdravotnícke veľtrhy a verejné inštitúcie. Zároveň ohlasovali nové investície a zakladali so ZLWT spoločné výrobné a výskumné spoločnosti ako Chirana Group Asia či Chirana Biomedical.

Hra na skrývačku

Na internetovej stránke zlikvidovanej pražskej akciovky Chirana Group pritom svieti inzerát na akciový výpredaj posledných troch kusov ultrazvuku s telefónnym číslom jej bývalého šéfa Jiřího Kopečka. V
telefóne na otázky HN o aktivitách firmy na Taiwane odpovedal, že je zaneprázdnený a ozve sa. Kopeček síce nezavolal, ale telefón ešte raz zdvihol. Opäť žiadal o trpezlivosť. Neskôr napísal už iba SMS správu: „Zisťujem, čo sa stalo a aký to má vzťah k nám. Zajtra zavolám. Ďakujem za pochopenie.“ Na ďalšie telefonáty však už nereagoval. Znova napísal textovú správu, podľa ktorej stále zisťuje, čo sa na Taiwane deje a že o vzniknutej situácii nemá dostatok kvalitných informácií. O spoločnosti ZLWT a jej zakladateľovi tvrdil, že „to nebol totiž náš priamy kontakt v týchto štátoch“. Zároveň žiadal o poslanie e-mailu s okruhom otázok, na ktoré už nezareagoval a úplne sa odmlčal. O problémoch a vyšetrovaní taiwanskej spoločnosti ZLWT sa slovenské ministerstvo zahraničných vecí dozvedelo z ázijských médií. „Tie informovali o podozrení z nekalých aktivít tejto firmy, pri ktorých bolo s najväčšou pravdepodobnosťou zneužité obchodné meno slovenského podnikateľského subjektu,“ vraví riaditeľ tlačového odboru Peter Susko. Zároveň tvrdí, že Slovenský ekonomický a kultúrny úrad (SEKÚ) v Tchaj-peji a ani jeho vedúci Michal Kováč mladší žiadnym spôsobom nesprostredkúvali kontakt slovenskej a taiwanskej spoločnosti a ani sa nezasadzovali za uzavretie zmluvného vzťahu medzi nimi. Michal Kováč mladší na otázky HN o jeho vedomej či nevedomej spolupráci na podvode a jeho vypočúvaní taiwanskými úradmi neodpovedal.

Ekonomická diplomacia v praxi

Na viacerých akciách organizovaných ZLWT a Chirana Group však šéf SEKÚ Michal Kováč mladší aktívne participoval. Dokazuje to množstvo správ a spoločných fotografií zavesených nielen na webe taiwanskej firmy.
Slovenský diplomat sa napríklad zúčastnil na slávnostnom podpisovaní falošného memoranda o porozumení s Hondurasom. Z oficiálnych informácií zverejnených taiwanskými a čínskymi médiami vyplýva, že bol spoločne s Lo Hsu-Liangom a nastrčeným Juanom Radom z Hondurasu pri podpise dokumentov zaručujúcich pre ZLWT a Chiranu v priebehu najbližších štyroch rokov rekordnú sumu 500 miliónov eur. Schránkové konzorcium si tak malo zabezpečiť prienik na nové trhy a otvoriť dvere k lákavému biznisu v Latinskej Amerike. Susko prítomnosť Kováča ml. na oficiálnom akte obhajuje jeho pracovnou náplňou. „Účasť vedúcich zastupiteľských úradov pri podpise dohôd o spolupráci slovenských firiem so zahraničnými spoločnosťami patrí medzi povinnosti našich diplomatov.“

Univerzita dáva ruky preč

Kováč mladší zároveň sprostredkoval spoluprácu medzi Taipei Medical University (TMU) a Jeseniovou lekárskou fakultou Univerzity Komenského (JLF UK) v Martine. Jej zástupcovia, dekan Ján Danko a Mária Halašová, navštívili nielen svojich kolegov na Taiwane, ale aj priestory údajného technologického priekopníka v zdravotníctve ZLWT. V Tchaj-peji zároveň deklarovali budúcu spoluprácu s TMU, ktorá bude konkretizovaná ďalšími osobitnými zmluvami. Iniciátorom memoranda bola TMU na čele s jej rektorom Yun Yen-om. Taiwanskí medici a Hubert Lo sa zase na revanš prišli v sprievode Henricha Hercega pozrieť pod Martinské hole. Na web nezabudol zavesiť ani spoločnú fotku spred martinskej fakultnej auly. „Fakulta nemá so spoločnosťou Zodic žiadny zmluvný ani partnerský vzťah. Skladbu delegácie z Tchaj-peja sme neurčovali a chápali sme ju ako oficiálnu delegáciu univerzity a zastupiteľského úradu Slovenska v Tchaj-peji,“ hovorí dekan JLF UK Ján Danko.

Tieňové aktivity

Punc oficiality a dôveryhodnosti dodal ambasádor Slovenskej republiky Michal Kováč mladší aj pri podpisovaní zmluvy v januári minulého roka medzi ZLWT, Chiranou a známym výskumným ústavom z Taiwanu, Metal Industries Research & Development Centre. Firmy sa v nej zaviazali vybudovať spoločné R&D centrum v Kaohsiung Science Parku. Neskôr sa v tejto súvislosti spomínala taiwanská i slovenská univerzita. „Fakulta sa žiadnym spôsobom nepodieľala na príprave výskumného centra, ani nemá vedomosť o tom, že sa takéto centrum plánovalo zriadiť pri spoločnom podniku Chirany a ZLWT na Taiwane,“ rázne odmieta údajnú spoluprácu Danko. Jedným dychom dodal, že JLF UK nemá so spomínanou Chiranou žiadne kontakty – ani vedecké, ani nevedecké. Podobne reaguje i tchaj-pejská univerzita. S podozrivou firmou nikdy nespolupracovala, jej zamestnanci si akcie ZLWT nekupovali a v apríli sa so sťažnosťou obrátila na právnikov.

Prípad sa vyšetruje

Denníky China Times a China Daily informovali, že Okresná prokuratúra v Tchaj-peji vyšetruje celkovo 14 osôb. Medzi vypočúvanými má byť i Michal Kováč mladší. „Predstavitelia Slovenského ekonomického a kultúrneho úradu v Tchaj-peji vrátane jeho vedúceho nemajú s prebiehajúcim vyšetrovaním žiadnu súvislosť,“ popiera riaditeľ tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí Peter Susko tvrdenia celoštátnych čínskych spravodajcov. Prokuratúra nateraz tvrdí, že Kováč mladší o schéme predávať investorom bezcenné akcie za vysoké ceny pravdepodobne netušil. Taiwanskí vyšetrovatelia údajného otca myšlienky geniálneho podvodu Lo Hsu-Lianga po jeho návrate zo sídla v Rakúsku zatkli a obvinili. Podozrivých je však celkovo 11 firiem, na ich vrchole má stáť spomínaná ZLWT. No žiadna zo spoločností za sebou nemá výrobné ani výskumné kapacity. V kanceláriách firmy našli vyšetrovatelia iba tri stoly s tromi zamestnancami. Jedna zo založených spoločností mala dokonca sídlo v luxusnom byte Lo Hsu-Lianga. Desiatky miliónov eur získaných na akciách emitovaných pri prelomových udalostiach holdingu sa mali preprať cez európske banky a zmiznúť na viacerých účtoch. Zo špinavých peňazí mal Hubert Lo financovať podvodné aktivity. V prípade lietajú i vysoké úplatky. Stotisíce eur si mali napríklad zarobiť makléri pri predaji umelo nafukovaných akcií.

Zdroj:
http://finweb.hnonline.sk/spravy-zo-sveta-financii-126/na-taiwane-sa-zahrali-na-vlkov-z-wall-street-i-s-nasou-znackou-838612

MINISTERSTVO NEVIDÍ V KONANÍ MICHALA KOVÁČA ML. PROBLÉM

V prípade podvodného podnikania na Taiwane rezort diplomacie nepovažuje konanie svojho zamestnanca Michala Kováča ml. za zlyhanie.

HN ako prvé informovali o megapodvode a defraudácii desiatok miliónov eur taiwanskou spoločnosťou Zodic Light World Technology (ZLWT). V kauze však aktívne účinkuje česko-slovenské zoskupenie Chirana Group a slovenský diplomat na Taiwane Michal Kováč mladší. Čínske celoštátne denníky China Times a China Daily informovali, že Okresná prokuratúra v Tchaj-peji vyšetruje celkovo 14 osôb. Medzi vypočúvanými má byť údajne i syn slovenského exprezidenta Michal Kováč mladší. Rezort slovenskej diplomacie túto informácie rázne odmieta. „Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky nemá dôvod pochybovať o jeho bezúhonnosti,“ hovorí riaditeľ tlačového odboru ministerstva Peter Susko. Zároveň trvá na tvrdení, že šéf Slovenského ekonomického a kultúrneho úradu (SEKÚ) nie je v súvislosti s touto kauzou vypočúvaný a ani vyšetrovaný. Ministerstvo preto neuvažuje o Kováčovom odvolaní či stiahnutí z Taiwanu.

Expanzia neexistujúcej firmy

Z umelého nafukovania hodnoty svojich bezcenných akcií obvinená ZLWT a jej zatknutý šéf Lo Hsu-Liang pritom od roku 2012 oficiálne deklarujú úzku kooperáciu s partnerskou spoločnosťou Chirana Group. Tá sa na Taiwane prezentuje ako svetoznámy gigant z Európy vyrábajúci špičkovú zdravotnícku techniku s obratom viac ako jedna miliarda eur a so štyrmi tisíckami vysoko odborných zamestnancov. Obe firmy zakladali spoločné podniky bez reálnej činnosti. Fabrikovali vymyslené informácie o ich úspechoch a ceny emitovaných akcií ZLWT tak rástli závratnou rýchlosťou. Firma takto investorov podľa tchajpejskej prokuratúry pripravila o 32 miliónov eur. Záujmy spoločnosti Chirana Group pritom v Ázii reprezentujú dve osoby – jej predseda predstavenstva Jiří Kopeček a generálny riaditeľ Henrich Herceg. Pikantériou celého príbehu pritom je, že česká Chirana Group vôbec neexistuje. Jiří Kopeček bol jej šéfom od februára 2006 do marca 2010, keď spadla do likvidácie.

Informácie si Slováci nezisťovali

Jej slovenská sestra Chirana Group SK pritom už päť rokov za sebou nepredala ani jeden prístroj a nemá žiadnych zamestnancov. Konateľom a jediným spoločníkom firmy je Henrich Herceg. Podľa výpisu z obchodného registra v nej do marca 2015 ako konateľ figuroval i Kopeček, svoj podiel však odpredal Hercegovi. Tieto základné skutočnosti asi Kopeček s Hercegom svojim taiwanským partnerom zabudli povedať. Informácie sú pritom dostupné a ľahko overiteľné z verejne prístupných zdrojov. „Keďže v uvedenom vzťahu úrad nevystupoval ako zmluvná strana, ba ani ako sprostredkovateľ, nebolo jeho povinnosťou overovať legitimitu jednotlivých subjektov, a ani ho o to žiadna strana nepožiadala,“ obhajuje Susko dôvody, prečo si slovenskí úradníci v Tchaj-peji neoverili totožnosť ani pozadie podnikateľov, a nevšimli si tak nič podozrivé. Zároveň jedným dychom dodal, že rezort diplomacie, SEKÚ Taipei a ani vedúci styčného úradu nenesú žiadnu zodpovednosť za následné konanie spoločnosti ZLWT a jej predstaviteľov.

Overovanie býva pravidlom

Českí kolegovia z rezortu diplomacie však pri poskytovaní služieb zastupiteľského úradu postupujú opatrnejšie. „Pokiaľ ide iba o dodanie základných informácií, býva pravidlom overenie platnosti identifikačného čísla podnikateľa,“ hovorí Karolína Rezková z tlačového odboru českého ministerstva zahraničných vecí. V prípade rozsiahlejšej spolupráce si diplomati vo všeobecnosti overujú základné dáta dostupné z obchodného, insolvenčného a administratívneho registra ekonomických subjektov. Úradníci majú k dispozícii i špecializovanú databázu, ktorá obsahuje vybrané finančné ukazovatele výkonnosti firiem a kontakty na ich manažmenty. Každý vstup býva spravidla zadaný do systému riadeniu vzťahu so zákazníkom, z ktorého je možné overiť predchádzajúce rokovania firiem so všetkými zainteresovanými inštitúciami v Českej republike. Možnosť omylu však Rezková nevylučuje. „V množstve prípadov, ktoré zastupiteľské úrady každoročne riešia a s ohľadom na obmedzené prostriedky na overenie firiem sa nedajú vylúčiť možné prípady nedokonalého overenia.“ Ako Rezková dodáva, zodpovednosť pri zisťovaní informácií o zahraničných partneroch ostáva na pleciach tuzemských firiem. „Obchodného partnera by si mali dať overiť v miestnych právnických firmách, ktoré to za úplatu bežne vykonávajú,“ uzatvára Rezková. Peter Susko pritom pripomína, že slovenské zastupiteľské úrady v rámci ekonomickej diplomacie v zahraničí zabezpečujú len sprostredkovanie kontaktov, dopytov a ponúk.

V tesnom kontakte

Michal Kováč ml. sa vedúcim zastupiteľského úradu na Taiwane stal v roku 2013, keď vymenil Dušana Dacha. Chirana Group a ZLWT pritom postavu slovenského ambasádora do svojich podvodných aktivít začala zapájať od januára 2014. Kováč sa zúčastnil na viacerých, pre obe firmy významných podujatiach, o čom existujú správy v prestížnych taiwanských a čínskych denníkoch. Operáciám oboch spoločností ako prizvaný hosť dodával punc oficiality a dôveryhodnosti. Nechýbal pri pompéznych správach o budúcej spolupráci s univerzitou, výskumným ústavom či o získaní megakontraktu na 500 miliónov eur v Latinskej Amerike. Ministerstvo hovorí, že tvrdenia o „výraznom prispení“ či „angažovaní sa“ nášho diplomata na Taiwane nezodpovedajú pravde. „Nevyvíjal ani osobitnú aktivitu smerujúcu k uzavretiu obchodného vzťahu medzi nimi.“ Na základe čoho teda Michal Kováč ml. svojou prítomnosťou podporoval falošné aktivity Chirana Group a ZLWT, Susko nevysvetlil. Na Taiwane navyše došlo k zneužitiu mena slovenskej firmy Chirana. Výhradným držiteľom medzinárodnej ochrannej známky Chirana je skupina M. O. C. zo Starej Turej. Holding totiž pod sebou združuje spoločnosti Chirana, Chirana Medical, Chiranalab a Chirana CZ a s podvodnými aktivitami na Taiwane nemá nič spoločné.

ZDROJ:
http://hn.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy-117/ministerstvo-nevidi-v-konani-michala-kovaca-ml-problem-839942

MICHAL KOVÁČ ML. ZA TAIWAN PYKAŤ NEBUDE

Podvod za 32 miliónov eur na taiwanskej burze, do ktorého bol nepriamo zapojený aj náš diplomat Michal Kováč ml., nebude mať na slovenskej strane následky. Ministerstvo zahraničných vecí nevidí nič zlé na tom, že náš diplomat sa oficiálne zúčastňoval na podpise zmlúv fiktívnych firiem Zodic Light World Technology a Chirana Group. Tie vytvárali ilúziu prosperujúcej firmy, na základe čoho im rástla hodnota na burze. Bublina však praskla a taiwanská prokuratúra vyšetruje 14 podozrivých. Kauzu ako prvé otvorili Hospodárske noviny.

Napriek tomu, že náš diplomat svojou prítomnosťou dával krokom firiem punc dôveryhodnosti, ministerstvo nevidí dôvod na jeho odvolanie. „Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky nemá dôvod pochybovať o jeho bezúhonnosti,“ hovorí riaditeľ tlačového odboru ministerstva Peter Susko. Podľa jeho slov nebolo povinnosťou nášho diplomata overovať legitimitu jednotlivých subjektov.

Českí kolegovia z rezortu diplomacie však pri poskytovaní služieb zastupiteľského úradu postupujú opatrnejšie. „Pokiaľ ide iba o dodanie základných informácií, býva pravidlom overenie platnosti identifikačného čísla podnikateľa,“ hovorí Karolína Rezková z tlačového odboru českého ministerstva zahraničných vecí.

ZDROJ:
http://hn.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy-117/michal-kovac-ml-za-taiwan-pykat-nebude-839941


http://195.46.72.16/free/jsp3/search/view/ViewerPure_en.jsp?Document=..%2F..%2FInput_text%2Fonline%2F15%2F07%2Ftbaz7d9455179.dat.1%40Fondy&QueryText

Export


Hospodarske Noviny Daily on Monday, July 13
Date: 13.07.2015 09:45 Author: BUBL Urgency: 4 Category: EN: Media monitor - mon

Hospodarske Noviny Daily on Monday, July 13


       The name of Slovak and Czech pharmaceutical company Chirana Group has been misused by a fictitious Taiwanese company in a stock exchange fraud involving €30 million, Hospodarske Noviny daily reports on pages 1 and 9 on Monday.
       Taiwanese biotech firm Zodic Light World Technology (ZLWT) boosted its position on the stock exchange by claiming that it had formed a business partnership with Chirana Group, calling the latter a 'European medical equipment leader' with a yearly turnover of €1 billion. Hospodarske Noviny observes that the bubble which Zodic managed to create thanks to its fictitious partnership with Chirana has finally burst, with chairman Lo Hsu-liang arrested by the police.
       Although Chirana is well known, it has had nothing to do with the Taiwanese company. In addition, its Czech part has been in bankruptcy proceedings for a couple of years now.
       "We've never cooperated, communicated or done business with these firms. We have nothing to do with this whatsoever," said Jan Brkal, who is a business director of M.O.C., the official holder of the Chirana trademark.
       Furthermore, Zodic's success on the stock exchange was indirectly aided by head of the Slovak Economic and Cultural Office Taipei Michal Kovac Jr., who, for example, attended the inking of a document that was supposed to secure €500 million for Zodic and Chirana.
       Slovakia's Foreign and European Affairs Ministry press department head Peter Susko defended the participation of Kovac Jr. at the signing of the agreement. "The participation of heads of missions at the sealing of agreements on cooperation between Slovak and foreign firms is among the duties of our diplomats," said Susko.
       The entire case is now subject to a police investigation. The China Times and China Daily newspapers have reported that Kovac Jr. has also been interrogated by the police. Susko has rejected these claims, stressing that representatives of the Slovak Economic and Cultural Office Taipei, including its head, are not associated with the investigation.

       bel/df

Keywords: Exp-Sr-Monitor-HN-Monday-July13-2015
Source: 20150713TBA00589


    Facebook


Hlavná stránka