"...hlboko s Vami nesúhlasím, urobím však všetko pre to, aby ste mohol svoj názor slobodne hlásať" - Voltaire
Politici musia strpieť akékoľvek názory občanov - Inak tam nepatria!
Hlavná stránka

Svedectvo o moci - Štefan Martoš

Občiansky prezident

          Je rok a pol pred voľbami. Prezident môže vývoj spoločnosti zásadne zmeniť. Kandidátom politických strán môže byť osoba, ktorú navrhnú pätnásti poslanci parlamentu. Občianskym kandidátom môže byť osoba s podporou pätnásť tisíc hlasov občanov. Zo strany lobbistov, finančných oligarchov  a niektorých politických strán bude záujem manipulovať verejnú mienku a už dnes podsúvajú vlka v ovčom rúchu ako občianskeho kandidáta. Na toto divadlo majú peniaze. Zmyslom je trieštiť verejnosť, získať prezidentský úrad, výhody a beztrestnosť natrvalo. Objavujú sa mená a výzvy kandidátov. Tu som! Tu ma máte! Chcem poraziť Fica! Som občiansky kandidát! Aj ja chcem byť prezident!

          Stav spoločnosti je mimoriadne vážny. Dvadsaťtri rokov prebieha jej rozklad. Záverečnou fázou je zánik štátu. Slovensko má nábeh stať sa jedným z prvých štátov v Európe, ktorý z tohto dôvodu zanikne. Politici a právnici na čele štátu sú pre Slovensko nešťastím. Ich chybou je neschopnosť, politická krátkozrakosť a vlčí hlad po majetku bez práce. Československo sme odmietli, Slovensko sme rozkradli. Do Európskej únie sme vstúpili ako gigolo a vazal. Po dvadsať rokoch samostatného hospodárenia sme totálne závislí od konjunktúry, dotácií, investícii, pridelenej roboty, pomoci a rozhodnutí okolitého sveta. Slovensko je dielňou, poľom, pracovnou silou a odbytiskom prosperujúcich štátov. Štátu zostala povinnosť starať sa o mladých, starých, nezamestnaných, chorých a výtlky. V rozkrádaní štátu pokračovali viac menej všetky strany a vlády. V živote platí, že za zločin sa platí. Hodnoty a majetky, ktoré zločinci získali podhodnotením by mali vrátiť, alebo trhovú cenu doplatiť. Ani lupičovi banky a podvodníkovi s DPH po odhalení nezostáva predmet lupu a podvodu. Či iba na Slovensku?

          Slovensko je zničená krajina. Občanom zostalo torzo a dlhy. Moc rozkradla priemysel v hodnote 50 až 100 miliárd eur. Štátny dlh je vo výške 37 miliárd eur. Úroky nesplateného dlhu splácame dlhom. Dlh ročne narastá o 3 miliardy eur. Každá mladá štvorčlenná rodina vrátane budúcich batoliat je okradnutá, zadlžená a jej budúci život je zaťažený sumou minimálne vo výške cca 70 tisíc eur. 700 tisíc občanov žije na hranici chudoby, 400 tisíc občanov pracuje z donútenia v zahraničí, 400 tisíc občanov je nezamestnaných. Máme druhú najvyššiu nezamestnanosť v EÚ. Na Západ emigrovalo, zostáva, zakladá si rodiny, žije a pracuje obrovské množstvo remeselníkov, technikov, inžinierov, zdravotníckeho personálu a lekárov. O strechy nad hlavou prišlo a bolo exekvovaných niekoľko desiatok tisíc rodín. Sú to v prevažnej miere obete hospodárskeho rozvratu štátu. Samovraždu z beznádeje spáchalo niekoľko desiatok tisíc ľudí. Štátna správa je prezamestnaná o 30 až 40%. Štátne zákazky sú predražené o 20 až 30%. Podvody na DPH ročne činia minimálne 2 miliardy eur. Korupcia stojí občanov ročne minimálne 2 miliardy eur. Najnižšie mzdy a dôchodky v EÚ poberajú občania Slovenska. Rozkradlo sa státisíce hektárov pôdy a lesov spravovaných SPF. Cca 20% slovenskej pôdy je vlastníctvom zahraničných špekulantov. Toto je účet slovenských politikov za dvadsaťtri rokov. Podľa nich za toto môže Amerika, Nemecko, banky a svetová kríza.

          Spoločnosti sa podsúva, že prezident by mal byť dobrý, kompromisný človek a mal by občanov spájať. Presne povedané, občania by mali zabúdať a politikom odpúšťať. Občanov sužuje nezamestnanosť, nespravodlivosť, chudoba a neistá budúcnosť. Od prezidenta budú očakávať priamu reč a činy. Zastaviť zločin moci, potrestať zločin moci a disciplínu moci. Ak to bude nutné, konflikt s ňou. V tejto úlohe mu budú nápomocní všetci občania. Spravodlivosť nie je pomsta, ale nutnosť. Bude schopná bojovať proti nespravodlivosti osoba, ktorá zločiny prehliadala, kryla, páchala a nikdy proti nim neprotestovala? Bude bojovať proti nespravodlivosti osoba, ktorá si v honbe za bohatstvom dvadsaťtri rokov nevšimla, že spoločnosť sa rozkráda a rozpadá? Slovensko nepotrebuje prezidenta, ktorý chce s nespravodlivými spolupracovať.

          Chcem byť prezident! Som občiansky kandidát! To hovorí o sebe jeden z najbohatších ľudí na Slovensku Andrej Kiska. Jeho majetok sa odhaduje na jednu miliardu korún. Nezaprie, že je obchodník. Svoj život prezentuje ako splnený americký sen. V jednom z predošlých blogov sa vyjadril, že do kandidatúry investuje 30 miliónov korún. 30 miliónov korún je hodnota jednej bratislavskej vily. Je to cena prezidentského paláca? Pred verejnosťou vystupuje ako filantrop. V Dobrom Anjeli nerozdáva svoje, ale cudzie peniaze. Nie každý bol schopný zrušiť záväzky, rodinu, firmu a zamestnanie a šiel do sveta hlava nehlava zháňať peniaze. Kiska do politiky nejde iba za svoje. Podľa jednej informácií o podpore svojej kandidatúry už hovoril s majiteľom Penty Haščákom. Občanov zaujíma, čo je dohodnutou protihodnotou. Na blogu sa Kiska vyjadril, že zdieľa liberálne hodnoty. Keď ešte neboli jeho prezidentské ašpirácie známe, liberál Sulík sa vyjadril, že pozná famózneho kandidáta na úrad prezidenta. Myslel Kisku. Pamätáme si predsedu parlamentu Sulíka, ktorý bol v čase voľby GP na porade u Kočnera. Sulík hovoril o cene hlasu 300 tisíc eur. Bol to dopyt, alebo ponuka? Na videozáznamoch sme nevideli všetko. Sulíkov svokor je vo väzení. Je reálny predpoklad, že Sulík bol a je touto vecou vydieraný. Kiska môže byť želaním aj Kočnera. Za Kočnerom stojí Trnka. Za Trnkom stojí Gašparovič. Za Gašparovičom stojí Fico. Po voľbe prezidenta reparát neexistuje. Kiska nezosobňuje voličmi požadované hodnoty. Môže byť tým, kto bude voličské hlasy deliť a spôsobí, že prezidentom bude Fico, alebo jeho favorit. Kto proti rozkrádaniu štátu a zbedačovaniu občanov neprotestoval doteraz, nebude protestovať ani odteraz. Ak má niekto výčitky svedomia a cíti sa spoločnosti dlžníkom, nemusí si liečiť dušu v prezidentskom úrade. Na týchto kandidátov si spoločnosť musí dávať veľký pozor.

          Čo štát a volebné obdobie, to prezident. Prezidenti prichádzajú a odchádzajú. História pamätá  stovky prezidentov. Osobnosti, múdrych ľudí, ale aj omyly. Želaním každého prezidenta je byť pokladaný za štátnika. Aj predstaviteľ malého štátu môže disponovať váhou štátnika. Štát, zastupovaný štátnikom, získava na váhe tiež. História pamätá štátnikov a veľkých mužov. Na storočia ovplyvnili vznik, vývoj a život národov, štátov, svetadielov a politiky celého sveta. Prejdú veky, mení sa svet, ale mená a myšlienky štátnikov si história pamätá stovky rokov. Prezident môže vývoj v spoločnosti zásadne zmeniť.

Ak je pravdou, že moc je vôľou občanov, potom by malo byť umožnené, že občan ju môže kontrolovať a ovládať. Po dvadsiatich troch rokoch sme prišli na to, že sebareflexia moci neexistuje. Keď sa moc chová ako zločinci, niet dôvod čakať na voľby. K vyhláseniu referenda by malo stačiť 10% voličov. Referendum by malo byť platné tretinovou účasťou. Víťazná strana, alebo koalícia volí predsedu parlamentu a premiéra, premiér zostaví a prezident vymenuje vládu. Predsedu Najvyššieho súdu a Generálneho prokurátora majú voliť občania. Občania musia mať právo odvolať prezidenta, predsedu Najvyššieho súdu, Generálneho prokurátora a ktoréhokoľvek sudcu a prokurátora. To by mala byť páka na ich chyby a zločiny. Zasahovať do politiky parlamentu, vlády a justície a navrhovať zmeny v referende musia mať právo občania. Občanov by zastupoval Snem občanov, ktorý by zasadal jeden týždeň kvartálne. Úlohou Snemu by bola kontrola moci a dvojtretinovou väčšinou personálne zmeny v parlamente, vláde a justícii. Snem by bol zložením volených autorít z radov občanov, jedna hlava na cca 10 000 voličov. Ako veci zmeniť?

          Ak nemá zostať voľba prezidenta falošným divadlom v réžii oligarchov a politických strán, je nutné, aby sa spoločnosť zjednotila. Nenechať to na politikov. Aký má byť a kto má byť prezident? Bude to posledná príležitosť rozvrat spoločnosti a štátu zastaviť. Je čas na občianskeho prezidenta. Prezident je voľbou občanov. Občiansky prezident obhajuje záujmy občanov a štátu. Občianskeho kandidáta môže byť schopné navrhnúť a presadiť organizované občianske hnutie. Hnutie môžu reprezentovať dôveryhodní a schopní ľudia. Hnutie musí mať program a cieľ. Program a cieľ môže osloviť voličov. Hnutie musí pôsobiť celoslovensky v každom kraji, v okrese, v meste a v obci. Hnutie môže navrhnúť a predstaviť občianskeho kandidáta. Program a cieľ budúceho prezidenta musí poznať a počuť každý občan. Kandidát musí ísť za občanmi. Občanom musí byť vytvorená možnosť s ním hovoriť. Kandidáta, ktorý si získa dôveru, budú podporovať občania spontánne. Kto začne sám uvažovať o kandidatúre, musí sa pozrieť najskôr do zrkadla. Na Slovensku sú stovky ľudí, ktorí spoločnosti odovzdali všetko. Hľadajme medzi nimi.

          Fungujúcej  spoločnosti predchádzajú obete a veľa tvorivej práce. Je to obrovský potenciál. Bez skutočne veľkých obetí občanov sa Slovensko nezachráni. Majú politici po dvadsaťtri rokoch rozkrádania a nivočenia štátu právo žiadať od občanov ďalšie obete? Vyzývať občanov k záchrane spoločnosti a štátu má dnes morálne právo iba občiansky prezident. Prezident nemôže byť nepopísaný list. Osobnosť a charakter prezidenta formoval jeho doterajší život.  Kto chce naprávať spravodlivosť, musí vedieť, čo je nespravodlivosť. Spravodlivosť je nutnosťou, konjunktúra ducha spoločnosti a záchrana štátu bude jeho prínosom. Nepremeškajme to.

Keď súhlasíte s týmto názorom, rozmnožujte a rozširujte ho do každej dediny a do každej rodiny!!!

Štefan Martoš

    Facebook


Hlavná stránka