Rodičia a starí rodičia, ktorí spoločne so zločincami a vlastizradcami z vysokej politiky umožnili, aby ich vlastné deti a vnuci boli okradnutí o budúcnosť vo vlastnej krajine, spoločne ich vyhnali a vyháňajú do cudziny, budúce generácie obrali o detstvo a budúcnosť, tvoria cca 70 % Slovákov, nemožno považovať za súčasť národa, ale len za plebejcov bez vlastného názoru, ktorí nikdy nemajú právo byť súčasťou tohto národa, lebo prispeli a prispievajú k jeho postupnej likvidácii.
Hlavná stránka

TREGIONÁLNI PROROCI   

  

   Ešte je len polrok od posledných parlamentných volieb a Fico už behá po republike a rozdáva milióny (čo mu nepatria) ... ako keby sa chystal na ďalšie voľby.
Všetko je to vraj robené v mene akéhosi vyhladzovania regionálnych rozdielov. Samozrejme, nedozvieme sa prečo sa politici pretvarujú, že veria, že je to vôbec možné, ani prečo spomínané milióny idú vopred určeným podnikom.

Problémy to síce nerieši, ale je to vynikajúci nástroj na vynucovanie si poslušnosti a rôznych sľubov politickej spolupráce. Na dotazy, prečo to robia, či jednoznačné spochybňovanie tohto komunistického ústredno-plánovacieho nezmyslu, len chrlia byrokratickú „vatu“ a ich „vysvetlenia“ vôbec nič neobjasnia.

Navyše, kadejakí „ekonómovia“ už roky tvrdia, že problém regionálnej rozdielnosti sa doteraz, v žiadnej krajine, sám od seba, nevyriešil (akože tým „uplatňovaním voľného trhu“). Preto pravidelne navrhujú rôzne „riešenia“ z košíka finančného a politického centralizmu.

Nuž, je čudné, že tí istí ľudia, čo sa vysmievajú cigánskym veštkyniam, berú ekonómov vážne. Takéto pokusy sa nerobili len v tzv. socialistických krajinách, ale aj v západnej Európe, Amerike a inde - a robia sa dodnes. Kapitalizmus sa na Slovensku zatiaľ neprejavil – a čo tu máme je feudalizmu so sociálnymi prvkami. Avšak, oplákavané oblasti nikdy nemali skutočnú možnosť ponechať riešenie problémov trhu.

Vždy sa objaví politik dňa, ktorý nasľubuje hory-doly - ľudia pekne zložia ruky a nič nerobia pre svoju záchranu alebo zlepšenie svojej situácie. Centralizmus/socializmus nefunguje a tvrdenie, že sa to takto robí aj vo vyspelých štátoch nepoukazuje na riešenie, ale na zlozvyk (v skutočnosti od začiatku koryto).
Ale vráťme sa k trhovému riešeniu. V prvom rade, žiadna oblasť neupadne zo dňa na deň, ale za niekoľko rokov. Aj keď nie každý to hneď vidí, netrvá to dlho, kým sú si všetci toho vedomí. Ľudia však majú vo zvyku nepripustiť si nepríjemné správy alebo skutočnosti, a dúfajú, že je to len dočasná zmena.

Lenže na nové podmienky treba rýchlo reagovať. To znamená, napríklad, že keď sa v okolí vyskytne nezamestnanosť, človek by nemal nariekať, že celý život robil v bani alebo nejakej továrni (ktorá aj tak často nemala skutočný odbyt) a že nevie alebo nechce robiť nič iné a určite nie za menšiu výplatu.
Keď je vysoká nezamestnanosť, cena práce automaticky klesá, či sa nám to páči alebo nie – buď sa človek doučí (čím jeho hodnota zase stúpa) alebo aspoň príjme takú robotu akú nájde. Keď podnikateľ zistí, že v určitej oblasti má zdroj lacnejšej pracovnej sily, tak je to preňho o to zaujímavejšie miesto.
Asi jediné, čo z tohto vyplýva je, že magori, ktorí už 80 rokov ničia slovenské hospodárstvo, sa s nim budú hrať a osočovať ho aj naďalej. Keďže im už na to nestačia zdroje zo Slovenska, budú sa snažiť urvať si čosi zo zdrojov z EÚ.

P.S. Myslím, že to bol americký magnát Carnegie, ktorý povedal, že v živote nepočul o bohatom ekonómovi.

Fred Nicholson.
Bratislava

 

    PRINT RSS
             
Hlavná stránka