Rodičia a starí rodičia, ktorí spoločne so zločincami a vlastizradcami z vysokej politiky umožnili, aby ich vlastné deti a vnuci boli okradnutí o budúcnosť vo vlastnej krajine, spoločne ich vyhnali a vyháňajú do cudziny, budúce generácie obrali o detstvo a budúcnosť, tvoria cca 70 % Slovákov, nemožno považovať za súčasť národa, ale len za plebejcov bez vlastného názoru, ktorí nikdy nemajú právo byť súčasťou tohto národa, lebo prispeli a prispievajú k jeho postupnej likvidácii. Národ a každý jednotlivec, ktorý sa zmieri s tým, že bol okradnutý je nielen zbabelý ale najmä neskutočne hlúpy a zaslúži si otroctvo!
Hlavná stránka
Translator   Zdieľať na VK

Kruté svedectvo o zdravotníctve z roku 2012 ktoré dokazuje, že vykrádanie zdravotníctva s následkami predčasnej smrti nevinných občanov bolo a je dlhodobo plánované, pripravované a realizované

 

Miesto siahodlhých komentárov ohľadom nášho zdravotníctva, ktoré v rokoch 2021 až do dnešnej doby, marec 2023, dostalo prakticky do bezvýchodiskového stavu, tak pozorne čítajte tento rozhovor s vtedajším odborárom Kollárom, tak si spomeňte a dajte do súvislosti, ako masoví vrahovia z SDKÚ-DS a Smeru pokračovali a realizovali zločiny voči ľudskosti cez jeho vykrádanie zdravotníctva, aby bolo čo najviac obetí.

Vladimír Pavlík

https://zivot.pluska.sk/rozhovory/odborar-kollar-vyciciavanie-zdravotnictva-musi-skoncit

Odborár Kollár: Vyciciavanie zdravotníctva sa musí skončiť

Ako predseda Lekárskeho odborového združenia stál na čele doktorov, ktorí podávali výpovede a donútili tým vládu podpísať memorandum.

Marián Kollár (53) už odborárom nešéfuje, venuje sa naplno gynekológii.

Prečo ste skončili vo funkcii šéfa Lekárskeho odborového združenia?
Mám rád, keď chlap v zásadných veciach dodrží slovo.

Už dávnejšie ste chceli skončiť?
Áno, vlani vo februári som abdikoval z funkcie predsedu LOZ, ale situácia sa tak dramaticky vyvinula, že som sa po dohode s výborom a s členskou základňou rozhodol vrátiť len kvôli jedinej akcii a po nej skončiť definitívne.

Budete teda už „len“ gynekológ, alebo máte aj iné ambície? Prípadne ste dostali nejakú ponuku na funkciu?
Profesia gynekológa, ktorá je pre mňa zároveň i poslaním, ma čoraz viac napĺňa. Ale vo veciach verejných a v zdravotníctve sa určite budem angažovať ďalej. Poznám sa veľmi dobre. Viem, koľko práce je ešte pred nami. A o tom je život.

Ani v budúcnosti už nebudete mať inú funkciu?
Viem, že budem vždy tam, kde ma budú potrebovať zdravotníci a pacienti.

Ako dnes vnímate akciu protestov a výpovedí lekárov?
Prípravy boli niekoľkomesačné. Bola to akcia, ktorou sme poukázali na zlý systém, potrebu zachovania verejného zdravotníctva a nutnosť vyviesť slovenské zdravotníctvo z krízy a bahna korupcie. Hoci aj vinou médií to ľudia vnímali len cez platy lekárov. Dnes už nik nepochybuje, že slovenské zdravotníctvo bolo a je stále vystavené záujmu lobistickýcha finančných skupín.

Ako to myslíte?
Každým dňom sa dozvedáme, aké nevýhodné zmluvy podpísali riaditelia nemocníc a ministerstvo zdravotníctva s cieľom ďalej vyciciavať zdravotníctvo. To sa musí skončiť!

Aké zmluvy?
V zdravotníctve neodchádzajú peniaze na pacienta, ale do súkromných rúk. Je množstvo neuveriteľných zmlúv na čokoľvek – od zdravotníckeho materiálu, liekov, služieb až po prenájmy. Nie je možné, aby napríklad riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava za účasti ministerstva zdravotníctva podpísal nevýhodnú zmluvu na prenájom parkoviska pred svojimi nemocnicami v Ružinove a Petržalke. Minister, niektorí riaditelia a na nich napojené finančné skupiny si mýlia zdravotníctvo s „dojnými kravami“.

Môžete povedať ešte viac o niektorých konkrétnych zmluvách? Lebo parkovisko je už známe...
Pri zmluvách, ktoré objavujeme, sa chytáme za hlavy. Len to, čo sa objavilo za predchádzajúci mesiac, je neuveriteľné. Okrem parkoviska napríklad nákup informačného systému zabezpečujúceho prevádzku technickej podpory softvéru na ministerstvo zdravotníctva, na ktorý dostal zákazku manžel riaditeľky kategorizačnej komisie z ministerstva. Na Kramároch boli prenajaté priestory na prevádzku súkromnej magnetickej rezonancie, pričom jej Všeobecná zdravotná poisťovňa uhrádza približne dvaapolnásobne vyššie platby než štátnej magnetickej rezonancii. Zdá sa vám to neuveriteľné? Takých zmlúv je množstvo. Tieto nevýhodné zmluvy, na ktorých participujú všetci od ministerských úradníkov cez zdravotnú poisťovňu až po vrcholových riadiacich pracovníkov, sa uzatvárajú sofistikovane. Nie v rozpore so zákonom, ale absolútne v rozpore s dobrými mravmi a morálkou. Samozrejme, že zdravotníctvo je potom podvyživené.

Tie firmy, čo tunelujú zdravotníctvo, sú blízke politikom?
Skôr rôznym finančným skupinám, nemyslím teraz len na tú najväčšiu. Tieto do zdravotníctva nedávajú žiadnu pridanú hodnotu, len parazitujú.

Dá sa parazitovanie na zdravotníctve porovnať s kauzou Gorila?
To je supergorila. Ak sa s tým hneď nevyrovnáme, zdravotníctvo neprežije.

To bude smutný príbeh slovenského zdravotníctva...
Bude, lebo pacient nedostane, čo má, o lekároch a sestrách ani nehovorím. Veď si pozrite, kto za ministrovania Uhliarika obsadil ministerstvo!

Ľudia blízki Pente?
Áno.

Čiže stále sa vytrhávajú zo zdravotníctva hrozienka, ktoré zarábajú?
Stále a viac. Nemocnica však nemôže fungovať bez svojich oddelení typu magnetická rezonancia, laboratóriá, dialýzy, patológie a ďalšie. Tie sú teraz často v súkromných rukách a ostatné oddelenia nemocníc sú nedofinancované. To sa musí zmeniť, nemocnice musia získať späť kľúčové lukratívne činnosti do svojho portfólia, inak neprežijú. Určite by prispel k zlepšeniu situácie i viacvrstvový model riadenia nemocníc s účinnejšou kontrolou nemocníc formou ustanovenia tzv. nemocničných rád.

Koľko rokov sa zdravotníctvo rúti dolu?
Minimálne desať, ale bývalý minister Zajac v ňom odštartoval tvrdý biznis, ktorý nevieme zastaviť. Takýto biznis do zdravotníctva nepatrí!

Ale aj vy robíte biznis, máte svoju súkromnú eseročku...
Mám, ale som stále lekár gynekológ, ktorý od pacienta neodišiel. A môj „biznis“ je to, čo som vyštudoval, čo som robil celý čas a čo ma stále baví a napĺňa – starať sa o zdravie iných. Každý deň sme spolu s mojou sestričkou pri našich pacientkach. My v zdravotníctve vytvárame hodnoty. Neobchodujem, nekupujem, nepredávam, neprenajímam. Mám len to, čo zarobím. Keď nerobím, nemám nič.

Verejná mienka sa pri protestoch lekárov obrátila proti vám. Ovplyvnilo to vašu prax?
Nie. Bolo pár pacientok, ktoré odišli, ale prišlo podstatne viac nových. Milo ma prekvapilo, že pacientky ostali pri mne, hoci som počas štrajku musel pracovať obmedzene. Vážim si, že to akceptovali a dokonca mi otvorene vyjadrovali podporu. Niektorí však až po odtajnení spisu Gorila pochopili, za čo sme bojovali. My sme ako prví odhalili Gorilu v zdravotníctve. Mali sme veľmi silného protivníka – ministra s pomocou médií, ktoré neustále písali, že ide o naše platy. Dnes už ľudia vidia, že to tak nebolo. Náš protest bol zameraný hlavne proti chystanej privatizácii nemocníc, čím by zaniklo verejné zdravotníctvo a stalo by sa tak nedostupné pre väčšinu občanov.

Teraz sa hovorí o štrajkoch súkromných lekárov. Budú naozaj štrajkovať?
Myslím si, že je predčasné robiť závery, ale ak sa nezlepší financovanie zdravotníctva a nezvýšia sa platby od poisťovní aj pre ambulancie, bude veľký problém. Niektoré ambulancie zaniknú alebo lekári môžu začať prepúšťať staršie sestričky a budú ich nahrádzať mladšími, lacnejšími. Medzi nastupujúcou sestrou a sestrou pred dôchodkom môže byť rozdiel aj 300 eur.

Spochybňujete to, že sestry majú byť lepšie ohodnotené?
Naopak, tu nie je prečo spochybňovať. Podporu platových požiadaviek sestier som vyjadril opakovane. Lenže ambulancia musí zarobiť aj na plat sestry. Keď nám teraz zákonom povedali, že sestre musíme dať toľko a toľko, je nutné to rešpektovať. Nemocnice dostali na platy lekárov a sestier navýšené, tak musí dostať navýšené platby od poisťovní aj každá ambulancia!

Myslíte si, že sa peniaze na navýšenie nájdu?
Budú musieť! Aj napriek tomu, že zdravotníctvo je pred kolapsom. Preto bude potrebné hľadať peniaze tam, kde sú. V tomto smere sa budú musieť očistiť a oprášiť všetky zmluvy a zaviesť transparentnosť a poriadok do zdravotníctva.

To sú tisícky zmlúv. Myslíte si, že politici budú ochotní ísť do rizika a zrušiť nevýhodné zmluvy?
Bol by som veľmi sklamaný, keby politici odvahu nenašli. Dúfam, že minister typu Uhliarik sa v zdravotníctve už dlho neobjaví. Priam trestuhodný je jeho posledný výrok, že je len vecou riaditeľov, aké zmluvy uzatvárajú.

Čo treba okrem zrušenia nevýhodných zmlúv urobiť tak, aby zdravotníctvo neskolabovalo?
Zmluvy sú prvoradé, pretože pacient nemôže byť spokojný, keď cieľom poskytovania zdravotnej starostlivosti nie je jeho úspešná liečba, ale dosahovanie zisku obchodníkov so zdravím. Jediným cieľom tých zmlúv bolo niekoho obtiahnuť – štát, pacientov, systém.

Zmluvy sú podpísané a firmy sa ich nebudú chcieť vzdať. Ak ich bude niekto chcieť zrušiť, budú to veľké súdne spory.
Boli podpísané neštandardne a ožobračujú systém. Veď aj paroplynový cyklus bol predaný v súlade so zákonom, ale absolútne neštandardne a nevýhodne pre štát. Niekto musí niesť trestnoprávnu zodpovednosť. Spoločnosť musí urobiť sebareflexiu a povedať – dosť bolo, takto to ďalej už nepôjde.

Myslíte si, že nové vedenie ministerstva bude mať odvahu ísť do veľkých sporov so silnými spoločnosťami?
Musí nabrať odvahu. Musí mať podporu od celej vlády a spoločnosti. Každá zmluva, ak je nevýhodná pre nemocnicu, a tým pre štát, sa musí ukončiť. Nemyslím si, že by z toho boli veľké súdne spory. Tento štát urobil obrovské množstvá chýb a teraz je ideálna príležitosť všetko napraviť. Nie je možné, aby zdravotníctvo ďalej živilo firmy, ktoré nič neprinášajú, iba odčerpávajú jeho skromné finančné prostriedky.

V systéme je teda dosť peňazí, len ho treba očistiť?
Nie je dosť peňazí, ale aj to, čo tam je, sa využíva zle. Brodíme sa v bahne a je to neúnosné. Nové vedenie ministerstva nebude mať na výber. Najhoršie by bolo, keby sme sa zmierili s týmto stavom, lebo my ho môžeme a musíme zmeniť.

Problém neefektívneho zdravotníctva môže byť aj v lekároch, lebo si neustále pacientov posúvajú hore-dolu a poisťovňa to musí platiť. Bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac hovorí, že v zahraničí má pacient napríklad 8 návštev lekára, kým u nás 15...
Lebo máme Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a každý lekár si musí dávať mimoriadny pozor na to, aby ho úrad nesankcionoval. V zahraničí je každá komplikácia skôr prirodzená, na Slovensku nie. Zdvojujeme vyšetrenia, často aj z alibizmu, aby sme neurobili chybu. Tým u nás, samozrejme, vychádzajú vyššie náklady.

Takže lekári sú nepriamo nútení pôsobiť ako alibisti a posielajú pacienta od jedného kolegu k druhému?
Presne. Musíme byť alibistickí, pretože niekomu sa niečo náhodou stane a úrad začne vyšetrovať – prečo si nespravil to a to, prečo si ho neposlal tam a tam. Čím viac vyšetrení urobíte, tým menej niečoho prehliadnete, ale na druhej strane to viac stojí. V zahraničí pacient dostane vyššiu kvalitu – novú posteľ, televízor, kvalitnú izbu, ale od lekára vyššiu kvalitu nedostane. Nedávno som ošetroval pacientku, ktorá žije v Taliansku a sťažovala sa, že talianske zdravotníctvo je úplne iné. Aj v Anglicku vidí gynekológ pacientku často prvýkrát až pri pôrode. Ak vôbec – pokiaľ nerodí zdravotná sestra.

Čiže v lekároch nie sú finančné rezervy?
Sú, ale nie podstatné.

Často sa však hovorí, že výrobca liekov zaplatí lekárovi nejaký výlet do zahraničia a lekár za to predpisuje jeho lieky.
K tomu sa ja neviem vyjadriť. Výrobcovia v minulosti pomáhali pri zvyšovaní kvalifikácie tým, že lekárom umožnili aktívne vystupovať na medzinárodných kongresoch. Ale aj toto sa malo robiť inak. Mali sa nájsť peniaze v zdravotníctve, aby sme ľuďom, ktorí nás reprezentujú v zahraničí, dali možnosť vycestovať.

Vy ako súkromník viete kúpiť prístroj lacnejšie, ako ho kúpi štátna nemocnica?
Je to individuálne, ale všetci vieme, že pri nákupe prístrojov a zdravotníckeho materiálu majú nemocnice rezervy.

Nebolo by preto lepšie, aby nemocnice vlastnil súkromník, ktorý nebude vyhadzovať peniaze za predražené prístroje, ale bude sa správať hospodárnejšie?
To nie je dobrá paralela. V hospodárení štátnej nemocnice záleží na nastavení systému a záleží veľa aj na ministrovi. Štátne nemocnice si dovolia kupovať predražené veci len preto, že ministerstvo to dovolí a možno aj podporuje. A zdravotníctvo nemôže byť iba súkromné. Jeho základné motto je solidarita, lenže v biznise solidarita neexistuje. Navyše zdravotníctvo žije z verejných peňazí, ktoré odvádzame všetci, a tie nemôžu slúžiť len na zisk súkromných firiem.

V čase protestov ste mali obrovskú silu. Prečo ste nedonútili ministra Uhliarika odísť?
Uhliarikovo okolie malo takú politickú podporu a podporu od rôznych skupín, že sa nám to nepodarilo. On bol podľa mňa dosadený do kresla ministra s jediným cieľom – zabezpečiť privatizáciu zdravotníctva. A našou prioritou ani nebolo „dať dole“ Uhliarika, ale zachovať verejné zdravotníctvo, a to sa nám zrušením zákona o akciových spoločnostiach v parlamente podarilo.

Často sú kritizované zdravotné poisťovne. Prečo?
Vytvárať zisk z verejných zdrojov, ktoré by sa všetky mali použiť na zdravotnú starostlivosť občanov, je neprípustné. Peniaze treba rozdeľovať priamo, nie cez poisťovne.

Keďže sa zdravotníctvo rúti do kolapsu, hrozí, že lekári budú zo Slovenska odchádzať?
Uvidíme už v najbližších mesiacoch, po ktorých sa ukáže smerovanie zdravotníctva. Uvidíme, akí úradníci sa dostanú na ministerstvo, lebo presne vieme, kto za kým stojí a kto je čoho schopný. Pomerne rýchlo budeme vedieť, či sa veci otočili správnym smerom, alebo to pôjde opäť v starých koľajach – dolu vodou.

Skúste na záver predpovedať, čo bude so slovenským zdravotníctvom? A ak nič dobré, čo to bude znamenať pre pacientov?
Som optimista a verím, že sa nakoniec všetko na dobré obráti. Že zvíťazí zdravý rozum a zodpovednosť za zdravie občanov. Verím, že základným pilierom nášho zdravotníctva bude naďalej solidarita v súlade s ústavou podľa článku 40, a tým dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre každého občana. Verím, že lekári spolu s občanmi dali v minulom roku dostatočnú lekciu všetkým, ktorí by chceli opäť z nemocníc robiť fabriky, zo zdravia biznis, z pacientov zákazníkov a z nás lekárov svojich lokajov. Dúfam, že lekári nebudú musieť už nikdy presadzovať svoje oprávnené požiadavky nátlakovými akciami, ale budú spolu so sestrami tam, kde patria – pri pacientoch.


 


   PRINT RSS


             
Hlavná stránka