Majský o stretnutí, na ktorom si rozdelili podnikatelia a politici krajinu: Nasledovala rabovačka!
Jozef Majský
BRATISLAVA - Známy podnikateľ Jozef Majský sa rozhodol prehovoriť aj o temných časoch privatizácie. Podľa neho to po zmene politického systému a vzniku samostatnej Slovenskej republiky začalo rozhodnutím vtedajšieho premiéra Vladimíra Mečiara vytvoriť vlastnú kapitálovú vrstvu. Tí, čo boli pri moci zistili, že je to jediný pravý čas zbohatnúť, čas Klondiku a tak to aj dopadlo. Málokto bol vraj na podnikanie pripravený. A nikto nemal peniaze.
Celé sa to podľa Majského začalo v Prešove. Tam sa stretli politici a podnikatelia, aby si "rozdelili krajinu."
"Ivan Lexa bol vtedy poverený vedením ministerstva privatizácie. Na tomto stretnutí sme všetci vlastne hľadali spôsob, ako to celé urobiť. Zhodli sme sa na tom, že nie je možné žiadať od nových majiteľov za jednotlivé podniky také sumy, akú mali hodnotu. Vtedy nemal na Slovensku nikto také obrovské peniaze," spomína v knihe autorky Ivany Havranovej Som Jozef Majský. Podľa neho bolo vtedy veľa takých, ktorí si povedali, sme pri koryte, prečo by sme nechávali fabriky druhým. "A takto postupne si majetok štátu rozchytávali aj ľudia z nižších politických štruktúr. Pravda je, že tie štátne podniky začali takmer rabovať. Ak podnik pred dvomi tromi rokmi zarobil sto miliónov, čakali, že im zarobí rovnaké peniaze. Zrazu však zistili, že nemajú odbyt, že nemajú ľudí. No a stalo sa, že 60 až 80 percent podnikov išlo do konkurzu."
Majský prehovoril aj o tom, že vtedy mala zálusk na niektoré firmy aj mafia, ktorá mala veľký vplyv. Podľa neho to bolo obdobie, keď sa všetci stretávali so všetkými, kto s kým potreboval. Či už politici s podnikateľmi, policajti s mafiánmi, mafiáni s politikmi a pod. "Určite mafia s politikmi na ostrie noža nebola, skôr si pomáhali. Podsvetie takto napríklad dostalo Bratislavské mraziarne a mnohé ďalšie podni ky."
Zaujímavým prípadom bolo podľa Majského aj VSŽ. Podľa neho nás kvôli privatizácii železniarní údajne "vydierali" Američania. Ak ich vraj nedostanú, nedostaneme sa do EÚ a NATO. Mečiar povedal, že VSŽ im nedá a potom ich dostal Alexander Rezeš. Majský však tvrdí, že skazou HZDS bolo to, že sa na túto fabriku napojilo veľa ľudí , ktorí zbohatli cez rôzne firmy a tie potom začali pre VSŽ pracovať.
" Všetky boli previazané s HZDS a všelijakými ich sympatizanti. No a takto vo veľkom začali rozkrádať VSŽ. A hoci tie mali aj stámiliónové zisky, nevládali bankám zaplatiť päť miliárd naraz a ešte aj všetky výdavky navyše. Tak sa jedného dňa rozhodlo, že banka IRB bude financovať fabriku a riaditeľom IRB bol pán Tkáč, dnešný predseda J&T. Ten, keď sa dozvedel, čo sa má udiať, presunul svoje bankové podnikanie do Prahy. Nuž a takto sa tam začal tvoriť kap itál pre J&T a Rezeša, hoci VSŽ začali z IRB aj financovať..bolo jasné, že o rok skončí. Vyberie ju do sucha a z banky nezostane nič," dodal.
http://www.topky.sk/cl/100535/1368799/Majsky-o-stretnuti--na-ktorom-si-rozdelili-podnikatelia-a-politici-krajinu--Nasledovala-rabovacka-