"...hlboko s Vami nesúhlasím, urobím však všetko pre to, aby ste mohol svoj názor slobodne hlásať" - Voltaire
Politici musia strpieť akékoľvek názory občanov - Inak tam nepatria!
Hlavná stránka

Sme hercami v reality šou?

                         Skúsme si na začiatok predstaviť rôzne reality šou, ktorými nás zahlcovali naše „slovenské“ televízie pred pár rokmi takmer všade kam sme prepli sa väčšina z nas pozerala na ľudí, ktorí kvôli peniazom pod dohľadom kamier „Veľkého brata“ a a iných amerických „strašiakov“ sprchovali, jedli, umývali si zuby či dokonca aj používali toalety. Áno to všetko kvôli peniazom.

Je skutočnosť iná? Prejdime sa naším sídliskom, dedinou či po historickom centre nášho mesta. Nič nezvyčajné, alebo...? V skutočnosti skoro z každého rohu na nás číha bezpečnostné zariadenia s názvom kamera. Kamera na bankomate, zastávke, toaletách, ale aj na obyčajnom dome, či parkovisku. Kamera umiestnená na týchto a ďalších miestach má slúžiť na ochranu nášho zdraví a majetku. Je tomu skutočne tak? Sledovaní týmto elektronickým okom sme všetci sledovaní a  nie len vandali a vrahovia, ale aj dieťa, ktoré ide do školy, zaľúbenci, ktorí si vychutnávajú jarné slnko v mestskom parku, babka ktorá kŕmi holubov. Chcene či nechcene sme videní pri nastupovaní a vystupovaní do dopravného prostriedku, pri vstupe do svojho domu ako nejakí zločinci a pritom sa len voľne  a slobodne pohybujeme ako nám to dovoľujú zákony.

Aký je rozdiel byť sledovaní kamerami počas celého dňa a medzi tým, že by za nami chodil strážnik  alebo sledoval nás autom? Rozdiel je asi len v tom, že tým „strážnikom“ je kamerové zariadenie pohodlnejšie a „klikom“ myši si nás dokážu nájsť všade a bez fyzickej námahy.

Myslíte si ,že doma ste v bezpečí? Omyl. Vďaka skvelému vynálezu s názvom mobilný telefón teraz môžete nielen volať, smskovať, chatovať, ale  dá sa použiť aj ako snímač pohybu a to bezplatne a pre všetkých! Je to naozaj iróniou, ale je to tak. Na mape daného systému ste len pohybujúce sa, či stojace číslo.
Pýtam sa, je toto voľnosť pohybu a splnené právo na súkromie? Myslím si, že určite nie a aj napriek sľubom, dohodám, zákonom a tom, že vaše údaje nemôžu byť zneužité sme sa mnohokrát presvedčili, že tomu tak nie je a že kto ma záujem, tak si vás nájde naozaj všade.
Plno policajtov v uliciach, zväčšujúci sa počet kamier, odpočúvaní a toto všetko platené z našich peňazí. A výsledky sú naozaj „prekvapujúce“. Pozitívne pre slušného človeka žiadne, možno „len“ čoskorá strata slobody...

Jakub Surmik

Hlavná stránka