"...hlboko s Vami nesúhlasím, urobím však všetko pre to, aby ste mohol svoj názor slobodne hlásať" - Voltaire
Politici musia strpieť akékoľvek názory občanov - Inak tam nepatria!
Hlavná stránka
leaf Dominanta Popradu je definitívne sprznená a z Popradu sa stáva čínska štvrť s polyfunkčnými monštrami

Zdemolovaná a sprznená historická budova na obrázku prežila kapitalizmus aj reálny socializmu, ale neprežila „primátorovanie“ A. Danka, ktorému sa podarilo úplne zmeniť vzhľad bývalej „Brány Tatier“  a súčasnej „brány čínskeho a ázijskeho  ekonomického dobývania Slovenska.“ A čo na to občan?  Toho okrem  existenčného prežitia už  nič iné nezaujíma a je mu úplne jedno kto bude v ďalších voľbách primátorom a kto z mesta pod Tatrami urobí  ázijsku perifériu.  Rovnako mu je úplne jedno či si niekto dá na historického veterána nové elektróny a tuning z Mercedesa. To je presne to, čo sa stane zo secesnej budovy v Poprade terasovou nadstavbou v modernistickom štýle na torze tejto budovy. A tak už len zopár osamelých bojovníkov sa márne snaží zachrániť čo sa z Popradu ešte zachrániť dá a vrátiť mesto ľuďom.

September 2010leaf Stane sa zo secesnej historickej budovy v Poprade polyfunkčné monštrum?

Možno si občania Popradu spomenú na poštovú zásielku, ktorú dostali v mene primátora mesta a v ktorej bol kalendár s historickými pohľadnicami Popradu. Tento chvályhodný počin, najmä tým neskôr narodeným, pripomenul históriu mesta ku ktorej neodmysliteľne patrili dominanty námestia ako Kostol sv. Egídia so zvonicou, budova dnes slušne zrekonštruovanej budovy Reduty a secesná budova za socializmu bývalého Pionierskeho domu a  dnešného Centra voľného času s antickou sochou na bohato tvarovanom priečelí. Túto budovu, ktorá sa donedávna nachádzala v zozname chránených historických pamiatok, navrhol známy popradský architekt Ing. Jozef Šašinka a tí skôr narodení si ju pamätajú v súvislosti s hičovou záhradou s mohutnými listnáčmi, ktoré prežili niekoľko režimov.

             Po „transformácii socializmu“ po novembri 1989 a neskoršom nástupe novozbohatlíkov  sa ráz Popradu začal radikálne meniť. Okrem skrášlenia mesta a fasád historických častí budov, bohužiaľ  nastala aj hystéria skupovania nehnuteľností a výstavba množstva tzv. polyfunkčných domov. Ako vyzerá prasknutie tejto bubliny je ukážkovo názorne zo situácie v USA, Veľkej Británii či Írsku. Vedľajším efektom týchto zmien sa stala aj premena časti centra mesta na „China Town“, čomu sa síce nevyhli nikde vo svete, ale v metropolách západných miest si mimoriadne aktívnych ázijských obchodníkov držia aspoň v  okrajových štvrtiach mimo  centier miest.

           V dnešnom veku informácií a internetu sa na Popradčanov chŕlia kvantá rôznych informácií ale ani jedna o tom, že budova, ktorá prežila kapitalizmus aj socializmus sa má premeniť na niekoľkoposchodové polyfunkčné monštrum  s betónovým parkoviskom na mieste hičovej záhrady a priestoroch športových ihrísk, ktoré sa z tohto dôvodu už dlhodobo neudržujú.

            Okolo predaja sa toho oficiálne veľa nezverejnilo a tak nezainteresovanému dá dosť práce získať aspoň základné informácie o jej predaji a zistiť skutočnú pravdu z rôznych kuloárnych informácií a zavádzajúcich fám, ktorých obeťou sa v tomto prípade stala ECAV v Poprade. Z oficiálnych dokumentov uverejnených na internetovej stránke Mesta Poprad sa dá zistiť, že predaj bol schválený 30. 5. 2008 za 41 500 000.-Sk. spoločnosti LBG byty, s.r.o, so sídlom, Pribinova 25, Bratislava 811 09. Je pozoruhodné, že vlastníkom budovy je oficiálne podľa listu vlastníctva spoločnosť LBG Palac Poprad s.r.o., so sídlom Pribinova 25, Bratislava 811 09, ktorá podľa výpisu z Obchodného registra Okresného súdu Bratislava I, vložka číslo 54202/B, bola zapísaná v obchodnom registri 29.8.2008. Dátumom uzatvorenia zmluvy č. V 5384/08 je 11. september 2008. Na koho je spoločnosť LBG Palác Poprad s.r.o., s vkladom 200 000.- Sk. v skutočnosti prepojená môžu občania Popradu len dedukovať.
Zasadnutie MsZ v Poprade zo dňa 30.5. 2008
Uznesenie č. 11/2008 zo dňa 30.5. 2008
Záznam sociálnej siete Foaf.sk
Výpis z Obchodného registra
List vlastníctva č. 6290 LBG Palac Poprad s.r.o

            Pozoruhodné a šokujúce na tejto veci je najmä to, ako sa za chrbtom občanov Popradu likviduje dominanta mesta a ako bola historická budova vyňatá zo zoznamu historických pamiatok.   Malo by byť povinnosťou každého slušného človeka, ktorého nenechá chladným takýto cynický a bezohľadný prístup, požiadať ministra kultúry SR petíciou o prešetrenie ako sa dá vyňať secesná historická budova zo zoznamu pamiatok a najmä za koľko?

            Zdá sa, že s výmenou moci ideológie za moc peňazí si už každý robí svojvoľne čo chce. Ostáva už len otázka načo sú vlastne štátne inštitúcie, ako Pamiatkový úrad či Úrad na ochranu životného prostredia?

                                                                                              Vladimír Pavlík      13.11.2008

Poznámka: O napísanie tohto príspevku ma požiadalo niekoľko občanom Popradu a hoci nie som obyvateľom Popradu, toto mesto často navštevujem a nie je mi ľahostajný jeho osud.


DODATOK-OPRAVA: Na túto budovu si po šiestich rokoch zrazu spomenuli po tom, čo v Poprade komunálnymi voľbami 15. novembra 2014 skončil "Severný Dankistán" a dvanásťročná éra gubernátora Danka. V súvislosti s medializáciou v Korzári http://poprad.korzar.sme.sk/c/7482466/secesnu-budovu-v-centre-popradu-prerobili-na-bytovy-komplex.html zagágali aj niektoré trafené husi. Ako mi bolo oznámené, ozval sa istý úrad, ktorý sa ohradil tým, že táto budova nebola vedená v zozname historických pamiatok. V tom prípade ale musím konštatovať, že si treba položiť otázku prečo tomu tak nebolo. Predpokladám, že o to nikto nemal záujem, pretože v pláne bol jej predaj. Nemožno však spochybniť skutočnosť, že takto rozsiahla prestavba sa nemohla uskutočniť bez vyjadrenia a súhlasu kompetentných inštitúcii.

Vladimír Pavlík 19. 11. 2014


Takto vyzerá Poprad v súčasnosti!
Video-Bývalý primátor Žiliny J. Slota o A. Dankovi

Takto skončil megalomanský projekt „Biznis centra“ v Poprade.
Mestskí poslanci musia byť zrejme nesvojprávni, keď nechali najprv roky chátrať a potom dovolili zbúrať budovy komplexu bývalého Bilingválneho gymnázia v centre mesta, z ktorého mohli byť cenovo prístupné byty.  V protiklade s tým, schválili ďalšie plytvanie peňazí občanov mesta Poprad na projekt tzv. Nového Popradu - výstavbu bytov na sídlisku mimo centra mesta a dnes tam stojí pre radového občana Popradu cenovo nedostupný bytový komplex s exotickým názvom Corrib Tower.


http://korzar.sme.sk/c/5552896/stefan-pcola-je-tretim-kandidatom-na-primatora-popradu.html
Popradradio.sk
Hlavná stránka