"...hlboko s Vami nesúhlasím, urobím však všetko pre to, aby ste mohol svoj názor slobodne hlásať" - Voltaire
Politici musia strpieť akékoľvek názory občanov - Inak tam nepatria!
Hlavná stránka

Prečo Poprad nebude Európskym mestom stromov

   http://www.trnava.sk/userfiles/image/EAC-DSC_7722.jpg
Iný kraj iný mrav. Zatiaľ čo sa Poprad pod vedením straníckeho  nominanta Jozefa Švagerka neslávne zviditeľnil  predraženými toaletami,  dohadzovaní flekov rodinným príslušníkom  a spriazneným dušiam v pochybných konkurzoch, či kšeftov v zmanipulovaných verejných súťažiach,   mestu Trnava kde sa stal primátorom  nezávislý kandidát  Peter Bročka, udelila Európska arboristická rada (EAC) titul Európske mesto stromov 2017.

Skúsme si preto porovnať priority  primátora Švagerka a primátora Bročku, ktorého meno sa nespája v médiách s demonštratívnym fúkaním na zistenie alkoholu pred poslancami mestského zastupiteľstva, predraženými zákazkami,  zahraničnými pracovnými cestami financovanými sponzormi, či odpredajom sociálneho bytu za 8500 eur hokejistovi a poslancovi mestského zastupiteľstva, ktorý  porušil nájomnú zmluvu a v čase volieb už býval v rodinnom dome v inom meste.

Primátorovi Petrovi  Bročkovi na rozdiel od primátora Švagerka volebnú kampaň nesponzorovali podnikatelia a oligarchovia z pozadia, pre ktorých bol len návratnou investíciou. To je hlavný rozdiel prečo  má primátor Bročka úprimný vzťah k životnému prostrediu mesta a jeho občanom. Primátor Bročka totiž neháji záujmy špekulantov s pozemkami a developerov ale záujmy občanov, ktorí ho volili.

Trnava Poprad

 Zatiaľ čo v Poprade sa v tichosti začalo stavebné konanie výstavby  tretej etapy Corrib Poprad-viacpodlažného polyfunkčného domu  v centre starého mesta, pri ktorej napriek petícii obyvateľov okolitých domov dôjde podobne ako  pri výstavbe Forumu k výrubu stromov a likvidácii zelených trávnatých plôch, ktoré musia byť zlikvidované kvôli ďalší betónovým  miestam na parkovanie, v Trnave  za posledné 2 roky vysadili viac stromov ako za 9 rokov predtým, mnoho  z nich na spoločných dobrovoľníckych akciách, čím Trnava na rozdiel od výstavbou prehusteného centra Popradu  vytvára pre svojich obyvateľov zdravšie  prírodné prostredie.  Ako povedal primátor Trnavy, udelenie titulu  Európske mesto stromov 2017 je pre neho hlavne záväzok skvalitňovať a ďalej propagovať starostlivosť o stromy medzi samosprávami. Ocenenie pred Trnavou  získali mestá ako Malmö, Praha, Turku, Frankfurt, Amsterdam alebo Krakow.

Kladiem si otázku, prečo sa na rozdiel od našich predkov spávame k prírode ako barbari a ničíme pľúca našich miest? Staré indiánske príslovie hovorí:
Ak sa vzdiali ľudské srdce od prírody, zatvrdí sa. Nedostatok úcty k tomu, čo rastie, čo je živé, rýchlo povedie tiež k nedostatku úcty k ľuďom.

 Kvôli ziskom developerov, špekulantov a nedostatku parkovísk pre stále stúpajúci počet automobilov sme obetovali nielen naše zdravie ale aj zdravie našich detí, ktoré dýchajú exhalátmi z automobilov skazený vzduch,  ktorý už nemá čo filtrovať pretože stromy bezohľadne likvidujeme. V horúcich letných dňoch potom  utekáme z betónom prehriatého mesta a každý väčší prívalový dážď nám spôsobuje problém kvôli  nedostatku  trávnatých plôch, ktoré postupne a neustále zmenšujeme. Nehovorím, už  tom, že na rozdiel od generácie 50-60 ročných, ktorí hrávali futbal  na tráve, súčasné deti sú odsúdené žiť v betónovej džungli a tráviť čass vo virtuálnom svete počítačových hier a mobilov a už ani nevedia čo je spev vtákov v korunách stromov.  

  Stromy musia ako prvé preč, keď sa rozširuje cesta,  buduje diaľnica, či stavba. Prípadne sa nájde iný dôvod. „Sú zdrojom nebezpečných alergénov,“ povie sa. Všetky nie, ale pod motorovými pílami vzápätí skončia aj zdravé.
Najviac alejí u nás vzniklo za vlády Márie Terézie a Jozefa II. Už pred 260 rokmi vyšiel prípis, ktorý ukladal povinnosť vysádzať stromy pri nových cestách. Tento trend pokračoval aj v minulom 20. storočí.

Spomeňme si na vyrúbané stromy, ktoré neprežili stavebný a developerský boom v Poprade.

Podobný smutný osud čaká onedlho zrejme aj stromy a jednu z posledných trávnatých plôch v okolí bytového domu oproti polyfunkčnému domu s honosným názvom Corrib Tower na Levočskej ulici v Poprade. Nedávno ma totiž oslovil pán Karol Berec a so smútkom v očiach mi odovzdal rozhodnutie Mesta Poprad o začatí územného  konania vo veci návrhu na vydanie rozhodnutia o umiestnení stavby „Polyfunkčné centrum Corrib Poprad, 3. etapa z 30. marca 2017.  
  Povedal mi, že im idú vziať poslednú trávnatú plochu vedľa bytového domu, ktorú údajne zámenou pozemkov získali pre budúce parkovisko polyfunkčného domu, keďže tam už na parkovisko nie je miesto. Pri výstavbe  sa majú vyrúbať aj stromy.  Mesto neakceptovalo petíciu obyvateľov a v výstavba sa má začať v tichosti už na jeseň tohto roku.

V Holandsku, kde doslova bojujú o každý meter suchej pôdy  by si to určite nedovolili. Kanada, krajina s najvyšším počtom lesov má mestá  plné zelene a stromov a taký Vancouver sa s Popradom nedá ani porovnať. Švajčiari  alebo Rakúšania by si podobné barbarstvo ani nevedeli predstaviť.

Aký pán  -- taký krám, aký primátor –také mesto. Starý Poprad  úplne stratil svoju dušu. Ukradli mu ju večne nenásytní  ponovembroví zbohatlíci, ktorých vyprodukoval November 1989. 
Čudujeme sa, prečo nám pri prvom väčšom daždi voda zaplavuje pivnice a záhrady a vôbec si neuvedomujeme, že príroda nám vracia len to, čo sme jej svojou bezohľadnosťou a konzumnou zaslepenosťou sami spôsobili. Rozpredali sme si lesy a zničili poľnohospodársku pôdu, na ktorej sú dnes priemyselné parky a nákupné centrá.  

Čudujeme sa, prečo sa dnes deti rodia už s alergiami a oslabenou imunitou. Veď naše deti ešte pred tridsiatimi rokmi behali po vonku a  jedli neumyté jablká a hrušky zo záhrad!

Pri našom naháňaní sa za pomyselným blahobytom a konzumom sme už dávno zabudli na to, že  strom k svojmu životu človeka nepotrebuje.  Naopak -- je to človek, ktorý pre svoj život potrebuje stromy, pretože stromy sú pľúca každého mesta!

Správame sa ako kvasinky v pivovarskom sude, ktoré sa bezhlavo rozmnožujúc pažravo konzumujú podstatu svojho ohraničeného sveta. Ak budeme aj naďalej pokračovať v našom konaní, zahynieme tak, ako ony; vyčerpajúc svoje zdroje a otráviac sami seba v smrteľnom kvase svojich vlastných odpadov. 
Dnes rúbeme stromy a ničíme zeleň a naháňame vietor. V čase celospoločenskej morálnej krízy  nás chce niekoľko večne nenažraných  hlupákov presvedčiť, že jediné, čo potrebujeme ku šťastiu, sú nákupné a zábavné centrá! Aj keď Národná banka zvýšila  odhad rastu slovenskej ekonomiky,   polovica Slovákov žije podľa kritérií EÚ na hranici chudoby, dlh na každého obyvateľa, vrátane novorodencov, už presiahol 8000 eur a počet obyvateľov Popradu sa každý rok znižuje.

Ostáva  tu  mesto zohyzdené a poznačené šialenstvom praskajúcej bubliny nekontrolovanej výstavby budov, ktoré  mesto Poprad  a jeho obyvatelia  vôbec nepotrebujú. 

Všetci tí, čo stavili na investície do nehnuteľností nech sa pozrú do Španielska, v ktorom sú zadlžené mestá duchov -- mestá plné luxusných rezidencií, v ktorých nikto nebýva a stali sa príťažou pre životné prostredie.

Solventní Nóri a Švajčiari v referende odmietli Olympijské hry ako rizikovú investíciu. Slovenskí politici  sa ale stále riadia  „olympijským“ heslom, ktoré si prispôsobili svojim cieľom: nie je dôležité zvíťaziť, ale nabaliť sa!


S príspevkom súvisiace:

http://www.trnava.sk/sk/aktualita/trnava-sa-stala-europskym-mestom-stromov-2017
Trnava sa stala Európskym mestom stromov 2017

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/251636-aleje-pri-cestach-koncia-ako-zacinali/
Aleje pri cestách končia. Ako začínali?
Vladimír Jancura 01.11.2012 

  http://poprad.korzar.sme.sk/c/6753296/z-popradu-sa-ma-stat-nakupny-raj.html
Z Popradu sa má stať nákupný raj

http://necenzurovane.net/12/tunelari.html
Ako  tzv. privatizéri vytunelovali Popradský pivovar s dvestoročnou tradíciou

František Bednár

   PRINT RSS

Hlavná stránka