"...hlboko s Vami nesúhlasím, urobím však všetko pre to, aby ste mohol svoj názor slobodne hlásať" - Voltaire
Politici musia strpieť akékoľvek názory občanov - Inak tam nepatria!
Hlavná stránka

CITY MONITOR Poprad (v.02) - august 2018


https://www.poprad.sk/portals_pictures/i_002331/i_2331343.jpgMilí Popradčania,  ponúkame vám  možnosť  hlásenia  informácii o ktorých sa v duchu tzv. politickej korektnosti nehovorí a nepíše. Vaše podnety a postrehy radi privítame a môžete ich priamo uverejniť v diskusii alebo ich zaslať na e-mailovú adresu twins@aminet.sk.Čo prináša augustové vydanie City monitor (v 02):

 • Odstrašujúcim príkladom zlyhania komunálnej politiky je prístup mesta Poprad k mestskej časti Matejovce. Matejovce boli k Popradu pripojené v roku 1977 ešte v čase bývalého režimu. Do roku 1989 sa paradoxne komunisticky režim o Matejovce staral neporovnateľne lepšie. Dnes patria Matejovce bez zveličovania k najzanedbanejšej časti Popradu čo sa už dlhodobo prejavuje na ich devastácii a ničení historických pamiatok. Táto nespokojnosť viedla v roku 1999 k referendu o odčlenení mestskej časti Matejovce od Popradu, ktorého sa zúčastnilo 43,63% obyvateľov Matejoviec a k jeho úspešnosti chýbalo 6,4% hlasov. Najväčší úpadok Matejoviec nastal po voľbách v roku 2014, ako potvrdzujú dve časti videa uverejnené na internete kandidátom na poslanca a obyvateľom Matejoviec Marekom Dudom. Ak by sa referendum o odčlenení Matejoviec konalo dnes, s určitosťou by bolo úspešné, čo potvrdzuje prieskumná petícia, ktorú podpisuje 9 z 10 Matejovčanov. V Matejovciach žilo podľa údajov z roku 2015, 2 865 obyvateľov. K 31. 12. 2017 podľa údajov Mesta Poprad 2821. Popradskí poslanci sa k Matejovciach stavajú arogantne a bezohľadne, čo dokázali 14. júna 2018 pri hlasovaní o obnovení ôsmych volebných obvodov. Pri súčasnom nedemokratickom volebnom systéme dvoch obvodov a nízkej volebnej účasti frustrovaných občanov, čo plne vyhovuje len špekulantom a podvodníkom, účelovo si uvádzajúcim trvalý pobyt v Poprade, je šanca, že Matejovčania budú mať svojho poslanca, žiaľ minimálna. Pre porovnanie, susedný Kežmarok má 5 volebných obvodov a Stropkov dokonca 12. V Poprade sa poslancom môže stať každý politický špekulant, ktorého vo volebnom obvode za ktorý kandiduje občania nikdy ani nevideli. Priestor pri malom zámočku, kde vtedajší kandidát na primátora Švagerko organizoval veľkolepé volebné kortešovačky, údajne aj za peniaze podnikateľa Telenskeho, spojené s opekaním prasaťa, rozlievaním vína a dychovkou sa dnes k zármutku mnohých Matejovčanov zmenil na zničený park s kopami štrku, odpadkov a prázdnych fliaš a otrasné a ohyzdné hliníkové hangáre zakrývajúce tenisové kurty. O takejto panoráme Matejoviec sa pred voľbami pri opekaní prasaťa a chľastaní vína, v réžií kandidáta Švagerka a jeho družiny s KDH, SAS, OĽaNO a spol., vtedy Matejovčanom nesnívalo ani v tom najhoršom sne. Ten kto vydal na niečo podobné stavebné povolenie by mal doživotne bývať v dome s výhľadom na tieto hangáre.
  Predvolebná exkurzia Matejovcami - 1. časť (Alebo kam mestský vláčik nechodí).

  Predvolebná exkurzia Matejovcami - 2. časť (Alebo kam mestský vláčik nechodí).

 • Rok 2018 je rokom 50. výročia vpádu armád Varšavskej zmluvy do Československa. 21. augusta 1968 skončili všetky nádeje na socializmus s ľudskou tvárou a neutralitu. Tam siahajú korene našej dnešnej biedy. Z najväčších normalizátorov sa dnes stali najväčší demokrati a z bojovníkov proti svetovému imperializmu a zahnívajúcemu kapitalizmu sa stali tvrdí a bezohľadní kapitalisti, ktorí hodili cez palubu robotnícku a roľnícku triedu. Keďže v Poprade bol v roku 2002 odhalený jediný pamätník obetiam okupácie na území Slovenska so štatistikou obetí, Svetové združenie bývalých politických väzňov, ktoré tento pamätník bezodplatne previedlo ešte za primátorovania Ing. Štefana Kubíka do vlastníctva mesta, požiadalo súčasného primátora o opravu časti múru a jeho natretie. Odpoveď mesta prekvapila. Mesto sa totiž vyhovorilo, že nemôže investovať do majetku RKC, keďže múr je vlastníctvom cirkvi. Predseda združenia František Bednár požiadal o súhlas s opravou Dekana RKC a o postoji mesta k oprave múru pre príležitosti okrúhleho výročia informoval média. Na vec zareagovala aj mestská TV Poprad a v denníku Pravda vyšiel článok s názvom Bude pietny akt v Poprade verejnou hanbou? https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/477782-bude-pietny-akt-v-poprade-verejnou-hanbou/ Prístup mesta žiaľ odzrkadľuje celkový postoj verejnosti k tomuto smutnému výročiu, z ktorého sme sa nedokázali po novembri 1989 a smrti Alexandra Dubčeka za dodnes neobjasnených okolností vôbec poučiť a ktorému by sa mnohí najradšej vyhli.
  Oprava múra za pamätníkom

  Združenie tak ako každý rok pripravuje 21. augusta o 14.00 hod. pri pamätníku pietnu spomienku na ktorú pozvalo aj prezidenta SR a osobného priateľa kandidáta na primátora Ondreja Kavku a k 50. výročiu okupácie vydalo vyhlásenie. Ako prezident tak aj kandidát na primátora sa však Pamätníku obetiam okupácie vyhýbajú ako čert svätenej vode a uprednostňujú makarény ako Viva Italia alebo Made in Slovakia, kde si Popradčania môžu za dva eura kúpiť zemiakovú špirálu -z jedného zemiaku. (Kilogram zemiakov stojí cca 60 centov).
  http://www.szcpv.org/18/vyhlasenie21august.html
 • Po teatrálnom odvolaní 1. zástupcu primátora Igora Wzoša - údajne kvôli tomu, aby mal priestor na kampaň ako kandidát na primátora, sa Jozef Švagerko, ktorý paradoxne tiež uvažuje o opätovnej kandidatúre, zapísal do histórie mesta ako prvý primátor, ktorého počas volebného obdobia opustili obaja viceprimátori. Rošády na radnici potvrdzujú, že primátor má problém nie len s alkoholom ale aj sám so sebou a nebolo by prekvapením, keby po vyhlásení kandidatúry odvolal z funkcie aj sám seba.https://spis.korzar.sme.sk/c/20869580/svagerko-tvrdi-ze-wzosa-odvolal-aby-mu-dal-priestor-na-kampan.html
 • Odvolaný viceprimátor, v súčasnosti už poslanec Wzoš vyhlásil, že kandiduje preto, aby zabránil návratu starých čias, potom, čo ho údajne vystrašil predvolebný prieskum podľa ktorého by bol favoritom bývalý primátor Anton Danko. Nezabudol pripomenúť, že aj jeho zásluhou je mesto konečne po komunálnych voľbách v roku 2014 nasmerované tým správnym smerom. Ním sľúbeného Smart - City sa tak už Popradčania nedočkajú a z jeho vízií ostala len kopa nezrealizovaných projektov za ktoré mesto vyhodilo desaťtisíce eur z peňazí daňových poplatníkov. Pripomeňme na ukážku projekt Elena, tzv. energetické audity na školách http://www.necenzurovane.net/naj/poprad/pp3.html Návrh na schválenie obstarania nadlimitnej koncesie na poskytovanie garantovanej energetickej služby a ďalšie plytvanie verejnými financiami na štúdie a audity pre ďalšie vyhodené peniaze na lukratívne kšefty v podobe dohadzovania lukratívnych objednávok na projekty, ktoré sa nikdy nerealizovali. Niečo sa popísalo aj o projekte za 35 000 eur na vyhliadkovú vežu na Zámčisku. Ak by bol na Slovensku právny štát, tak by skončil v base pre trestný čin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Povinnosťou hlavného kontrolóra mesta by malo byť, aby sa nevyhadzovali peniaze na projekty o projektoch a na na zistenie toho čo vieme aj bez toho. To, že sa ušetrí na energiách po zateplení a výmene plastových okien na školách vie každý hlupák aj bez štúdie či energetického auditu a za vyhodené peniaze sa mohlo rovno zatepľovať a investovať do úsporných opatrení. A možno práve preto poslanec Wzoš kandiduje na primátora, aby sa náhodou niekomu z tých „slušných“ nepodarilo na Slovensku obnoviť právny štát a on by musel veľa vysvetľovať vyšetrovateľom z NAKA. Ako primátor by ľahko pozametal všetky stopy a veselo by mohol pokračovať v oblbovaní Popradčanov a ďalšom plytvaní mestských peňazí na ním proklamované jedine správe smerovanie mesta k Smart-City. Koľko budú stáť „štúdiovky“ a verejné súťaže na prestavbu Duklianských kasárni, či námestia-100 000 alebo 150 000 eur? https://www.youtube.com/watch?v=Xdm9N6XoFcc
  Je najvyšší čas ukončiť praktiky rôznych štúdii, auditov a projektov, ktoré sa nikdy nerealizujú a po komunálnych voľbách uskutočniť kontrolný audit, ktorý by vyčíslil celkovú škodu a tú následne vymáhal od tých, ktorí ju spôsobili.
 • Zlatým klincom blížiacich sa komunálnych volieb sa stala kandidatúra veľkopodnikateľa s ruskými koreňmi Alexeja Beljajeva, ktorý sa stal vďačnou témou najmä slovenskej pseudopravice a ako potvrdzuje sms nemenovaného zamestnanca Tatravagónky so zbieraním podpisov sa nezaťažuje, pretože na to má svojich ľudí.
  https://www.ta3.com/clanok/1133052/kontroverzny-podnikatel-bude-kandidovat-za-primatora-popradu.html Pozoruhodné na jeho kandidatúre je jeho náhle prebudenie a lokálpatriotizmus k Popradu, ktorý poznal viac z vrtuľníka ako zo stretnutí s Popradčanmi. Škoda, že sa pán veľkopodnikateľ nezaujímal o Poprad už skôr. Napríklad keď ho ako syna cárskeho dôstojníka, ktorý ušiel do Československa pred boľševickým terorom, na rozdiel od iného syna tiež cárskeho dôstojníka kniežaťa Juraja Radziwilla Anoškina, nezaujímala žiadosť Svetového združenia bývalých politických väzňov o problematiku násilne dovlečených do Gulagov. Rovnako odmietavo sa postavil k žiadosti o podporu inštalácie pamätnej tabule známemu hokejistovi, účastníkovi protifašistického odboja a politickému väzňovi nacistických koncentračných táborov Antonovi Babonymi, ktorá je umiestnená na budove Zimného štadióna, hneď oproti Tatravagónke, ktorej sa stal vlastníkom.
  Žiadosť o finančný príspevok - sponzorstvo pamätnej tabule vojakovi, účastníkovi SNP a hokejistovi Antonovi Babonymu na budove Zimného štadióna v Poprade.
  Škoda, že sa pán veľkopodnikateľ pred a po novembri 1989 viac zaujímal o Iného veľkopodnikateľa Andreja Babiša a otca štátnosti Vladimíra Mečiara. https://hlidacipes.org/zacinal-s-babisem-a-ovladl-slovensko-potomek-carskeho-dustojnika-alexej-beljajev/
  Je verejným tajomstvom, že po prevrate v novembri 1989 sa pre štruktúry KGB a ŠtB, ktoré postupne ovládali bývalé štátne podniky, (neraz aj s prepojením na osoby spájané s organizovaným zločinom - vražda prednostu za HZDS V. Bachledu a býv. vexláka P. Steinhübela) stal Poprad po Bratislave druhým centrom moci kvôli svojej výhodnej polohe pod Tatrami a Aquaparku kde sa stretávajú vplyvní politici a podnikatelia, preto je logické, že priťahuje aj pána Beljajeva. Za vznikom Auaparku sú údajne aj deblokácie ruského dlhu čo potvrdzuje aj členstvo Jozefa Čimboru v dozornej rade Aquaparku. http://foaf.sk/firmy/61373 O tom by vedel, ak by chcel, viac povedať pplk. v zálohe Ing. Imrich Body, ktorý zastupoval vtedajšiu poslankyňu Msz Poprad Helenu Mezenskú, ktorú žalovali za to, že sa príliš zaujímala o pozadie Aquaparku. Keď na návrh jej zástupcu začal súd preverovať kto je väčšinovým vlastníkom, v daňovom raji registrovaného Aquaparku, žalobu stiahli.

  Meno A. Beljajeva, v súvislosti s prepojením na Babiša sa spomína aj v knihe Dušana Valka Počestný Andrej Babiš,str. 46. Pozri tiež Jozef Čimbora-Deblokácie ruského dlhu, str. 62.

  Ako upozorňuje volebný leták, Komunálne voľby v Poprade sa stali súbojom oligarchov o sféry vplyvu a pokiaľ 65% nevoličov, ktorí frustrovane unisono tvrdia, že nikoho už nevolia, pretože všetci sú zlodeji a prospechári, je vysoko pravdepodobné, že pokiaľ pôjde o peniaze a kšefty tak sa páni Telensky a Beljajev nakoniec vždy dohodnú a Poprad sa stane rusko-britskou guberniou. Jedinými kto má odvahu tomu zabrániť, vrátiť Poprad späť Popradčanov a odstaviť báby oligarchov je skupina kandidátov na poslancov, ktorí podporujú na primátora veterána protikomunistického odboja Františka Bednára.

  Dodatok:
  https://hearthis.at/slobodnyvysielac/regiony-2018-08-09/

  František Bednár -Regióny 9 . 8. 2018:
  Dianie v Poprade a 50. výročie okupácie.
  Doplnené o dobové fotografie z Popradu a Svitu z augusta 1968.

AKO SA PÁČILO VÁM NA FESTIVALE MADE IN SLOVAKIA ?

Ďakujem všetkým, ktorí ste prispeli k skvelej atmosfére siedmeho ročníka festivalu MADE IN SLOVAKIA. Z roka na rok sa snažíme zlepšovať a myslím, že sa nám to vďaka spolupráci darí. Verím, že nás to nabíja novou energiou. Poprad je "oukej".

-1:12
Komentáre
Marek Duda
Marek Duda Vláčik Tomáš dojazdil. Detičky sú veľmi sklamané. Pán Kavka prečo?

Marek Duda super. Teším sa, lebo v stredu bolo pri forume, že jazdil iba počas Made in Slovakia. Vláčik Tomáš deti milujú. Ďakujem
Ondrej Kavka pre Poprad Vláčik už opäť jazdí. Detičky sa tešia...
Prezident Kiska a český podnikateľ žijúci v Británii J. Telensky prišli na Made in Slovakia vyjadriť tichú podporu organizátorovi a kandidátovi na primátora p. Kavkovi. Poslanci NR SR pán Mihál, pani Dubačová a spol. svoju podporu oznámili na FB stránke strany Spolu. Vyfotili sa aj pri pamätníku obetiam okupácie v Poprade
https://www.facebook.com/stranaspolu/posts/1904090182947227
   PRINT RSS

Hlavná stránka