"...hlboko s Vami nesúhlasím, urobím však všetko pre to, aby ste mohol svoj názor slobodne hlásať" - Voltaire
Politici musia strpieť akékoľvek názory občanov - Inak tam nepatria!
Hlavná stránka

Medzi spoločnosti, ktoré sa živili lukratívnym vývozom nedostatkových liekov zo Slovenska, patrí aj spoločnosť ADUS podnikateľky Beáty Sichrovskej- kandidátky na titul Slovenka roka!

Výzva primátorovi Švagerkovi!

Na Slovensko sa privezú lieky a z lekárne sa majú dostať priamo k chorému človeku. Takto jednoducho by mal systém distribúcie liekov fungovať ale - ale nefunguje. Životne dôležité lieky sa k slovenskému pacientovi totiž nedostanú, pretože šikovní lekárnici ich vyvezú za hranice, kde ich predajú s vyšším ziskom ako na Slovensku.

O akú pliagu ide, dokazuje aj tento článok s krízovým ministrom zdravotníctva Druckerom:
http://dennik.hnonline.sk/slovensko/813110-tisice-ludi-hlasia-nedostatok-liekov-drucker-to-chce-zmenit

 

Reexport liekov je vysoko sofistikovaná činnosť. Liek sa totiž musí na Slovensku odchytiť, vyviezť za hranice na perspektívny trh, kde má vyššiu cenu, tam ho zlegalizovať a predať. Veď farmafirmy veľmi dobre vedia, do akej krajiny a aké množstvo danej výrobnej šarže posielajú. Umiestenie nových dodávok liekov na trh od ďalších firiem vyžaduje legalizáciu. Reexportujúca firma (legálne existujúca slovenská firma, ktorá oberá slovenských pacientov o lieky) musí totiž disponovať povoleniami atď.

Prečo sa vyvážajú lieky dovezené pre slovenských pacientov?

Rozvoj reexportu liekov súvisí so zavedením pravidla, že musíme mať druhé najlacnejšie lieky v Európskej únii. Výsledkom je fakt, že lieky firmy reexportujú do krajín, v ktorých ich nakoniec predajú za podstatne vyššiu cenu - bez ohľadu na to, že u nás tým vzniká akútny nedostatok liekov.

Medzi spoločnosti, ktoré sa živili lukratívnym vývozom (nedostatkových) liekov zo Slovenska, patrí aj spoločnosť Adus podnikateľky Beáty Sichrovskej, ktorá je podľa Obchodného registra konateľkou siedmich spoločností.
http://www.orsr.sk/hladaj_osoba.asp?PR=Sichrovsk%E1&MENO=&SID=0&T=f0&R=on. Sichrovská sa dostala do úzkeho finále ašpirantiek na prestížny titul
"Slovenka roka 2017" v kategórii biznis a manažment.

Beáta Sichrovská nominovaná na Slovenku roka
https://www.youtube.com/watch?v=3jvplLq_pGY

 

Firma Adus totiž figuruje medzi "šikovnými" lekárnikmi, ktorých viacerí oslovení pacienti nazývajú nelichotivo hyenami, živiacími sa reexportom takých liekov ako Fraxiparine, Fragmin či Xeplion.
Celý zoznam farmaceutických obchodníkov a vyvážaných liekov tu:

https://lekaren.wordpress.com/2015/05/14/reexport-liekov/

(ŠÚKL vydal rozhodnutia o nepovolení vývozu pre distribučné spoločnosti Roncor, Retia, Pharex, Ing. Dušan Sichrovský ADUS, Medicarim, CS Pharma, Pharmagen a Evopharm). 

Manželia Sichrovský si na demoštráciu ekonomickej sily ich siedmych spoločností s celkovým obratom za rok 2016 takmer 13 mil. eur, a ziskom vyše 600 000 eur, čo je viac ako mala Velolia Energia Poprad, a.s., postavili v strede staničného parku v Poprade veľkú polikliniku s rovnomenným názvom Adus. Majú tam aj jednu zo svojich lekární.

 

Meno

Obchodné meno subjektu
https://www.finstat.sk/

Výpis

Zbierka listín

Tržby eur 2016 Zisk eur
2016

1.

PharmDr. Beáta Sichrovská

ADUS, s.r.o.

Aktuálny  Úplný

Zbierka listín

2 875 007 143 674

2.

PharmDr. Beáta Sichrovská

ADUSCENTRUM s.r.o.

Aktuálny  Úplný

Zbierka listín

846 717 15 419

3.

PharmDr. Beáta Sichrovská

ADUSJUH s. r. o.

Aktuálny  Úplný

Zbierka listín

327 245 29 233

4.

PharmDr. Beáta Sichrovská

ADUSPHARM s.r.o.

Aktuálny  Úplný

Zbierka listín

4 714 166 254 904

5.

PharmDr. Beáta Sichrovská

ADUSPLUS s.r.o.

Aktuálny  Úplný

Zbierka listín

1 298 649 74 341

6.

PharmDr. Beáta Sichrovská

ADUSTRADE s.r.o.

Aktuálny  Úplný

Zbierka listín

2 651 208 101 836

7.

PharmDr. Beáta Sichrovská

SLOVPHARM s.r.o.

Aktuálny  Úplný

Zbierka listín

79 279 -41

Beáta Sichrovská je zároveň mestskou poslankyňou v Poprade:
https://www.poprad.sk/poslanci-msz-foto-kontakty.phtml?id_menu=976&&module_action__6736__id_person=6977
v minulosti bola istý čas Miestnou predsedničkou SDKÚ v Poprade.
http://poprad.dnes24.sk/sdku-ds-v-poprade-konci-co-viedlo-clenov-k-takemu-radikalnemu-kroku-207871
https://spis.korzar.sme.sk/c/7851444/miestny-zvaz-sdku-v-poprade-konci-nesuhlasi-s-fresom.html

            V kuloároch sa povráva, že medzi dôležitými sponzormi súčasného primátora Ing. Jozefa Švagerka bol aj Adus.  Takže k jeho volebnému úspechu  a získaniu poslaneckého mandátu pre  Beátu Sichrovskú prispeli zrejme aj peniaze   z lukratívneho  vývozu nedostatkových liekov zo Slovenska.

Vyzývam preto primátora Švagerka, ktorý sa hlási ku kresťanstvu, aby priznal a zverejnil skutočnú výšku sumy, ktorú dostal na volebnú kampaň od ľudí prepojených s Adusom  v roku 2014 a zaujal stanovisko k účasti firmy poslankyne Sichrovskej na reexporte liekov zo Slovenska, ktoré patrí ku krajinám s najvyššou tzv. odvrátiteľnou úmrtnosťou pacientov v rámci EÚ!  Údajne ročne zomrie od 10-15 000 ľudí, len preto, že zo zdravotníctva sa stal biznis pre vyvolených. Pokiaľ by sme počet týchto úmrtí  zrátali od vzniku Slovenského štátu, ich počet by prevýšil počet obetí holokaustu spáchanom  na židovskom obyvateľstve na Slovensku v čase Slovenského vojnového štátu. 

František Bednár

Okresný predseda
pripravovanej strany Nezávislosť a jednota

e-mail : frantisek.bednar@strana-naj.sk

REAKCIA PharmDR. BEÁTY SICHROVSKEJ


Tisíce ľudí hlásia nedostatok liekov, Drucker to chce zmeniť

http://dennik.hnonline.sk/slovensko/813110-tisice-ludi-hlasia-nedostatok-liekov-drucker-to-chce-zmenit
Zabrániť vývozu liekov by mal nový zákon rezortu zdravotníctva, ktorý schválila vláda.

Nemáme. Odpoveď od lekárnikov, na ktorú si zvykli mnohí slovenskí pacienti zháňajúci lieky na zrážanlivosť krvi, cukrovku, epilepsiu či vysoký krvný tlak. Za nedostatkom stál reexport liekov do zahraničia. Zabrániť vyvážaniu liekov do cudziny sa snaží nový zákon z dielne ministerstva zdravotníctva, ktorý odklepla vláda.

Radšej za hranice
Najväčší nedostatok je liekov na zrážanlivosť krvi. „Dostať sa v lekárni ku Fraxiparinu je problém už niekoľko mesiacov. Teraz sa navyše nedajú zohnať ani obyčajné kvapky Ophtalmo-Septonex,“ opísala vlastnú skúsenosť Mária Ondrišová z Trnavy. Už dlhšie na to poukazovala Asociácia na ochranu práv pacientov, ktorá spolu so Slovenskou lekárenskou komorou zbierala hlásenia z lekární o chýbajúcich liekoch. „Pomaly to vychádza tak, že na každé závažnejšie ochorenie je nejaký liek nedostatkový,“ povedala prezidentka asociácie Katarína Kafková s tým, že sa to týka aj vakcín.

Lieky zo Slovenska sú atraktívne pre vývoz do zahraničia, pretože tu sa dajú lacno nakúpiť a na Západe draho predať. Pred štyrmi rokmi sa totiž na Slovensku začali referencovať ceny liekov a odvtedy nemôžu byť drahšie, ako je priemer troch najnižších cien pre daný liek v krajinách Európskej únie.

Stopka pre distribučné firmy
Zakázať vývoz liekov za hranice sa ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi nepodarilo, narazil na odpor Európskej komisie, ktorá to považovala za porušenie voľného obchodu. Nová legislatíva, ktorú v stredu schválil kabinet Roberta Fica, vývoz povoľuje, ale len výrobcom a držiteľom registrácie. Tí sú podľa analytika inštitútu INEKO Dušana Zachara povinní zo zákona najprv zabezpečiť dostatok liekov na slovenskom trhu, inak prídu o povolenie.


Na distribučné firmy však zatiaľ platí iný meter. „Distribučky takúto povinnosť nemajú, preto môžu ľahšie reexportovať a nijakým spôsobom ich to negatívne neovplyvní, čiže sa nemusia obávať straty licencie,“ vysvetlil Zachar. Ako sa píše v predkladacej správe návrhu zákona, po zavedení referencovania dokonca vzrástol počet distribučiek, ktorých jedinou činnosťou bol vývoz liekov do iných krajín únie. Práve takým klepne Drucker novou legislatívou po prstoch.

Nádej na dostatok liekov
Na novú legislatívu sa spoliehajú aj lekárnici. Podľa prezidenta Slovenskej lekárenskej komory Ondreja Sukeľa novela definuje slovenských pacientov ako jediný cieľ celého liekového reťazca. „Je pravdepodobné, že výrazne obmedzí nekotrolovaný vývoz liekov zo Slovenska a nepomôže ich dostupnosti,“ myslí si Sukeľ.

Podľa Zachara sú niektoré obmedzenia legitímne, nesmú však byť neproporcionálne. Vidí však aj iné možnosti, ako napríklad uvoľnenie referencovania napríklad na úroveň priemeru šiestich najlacnejších krajín v únii, čím sa lieky stanú o čosi menej atraktívne pre vývoz. Takisto aj administratívne opatrenia, ktoré zvýšia náklady na reexport. „Či už sú to zvýšené a prísnejšie kontroly, zvýšené a efektívne vymáhané sankcie za porušovanie už aj teraz platných pravidiel, napríklad pri nahlasovaní vývozov liekov, zvýšená administratívna záťaž pri kolobehu lieku, obmedzovanie subjektov, ktorí sú oprávnení obchodovať s liekmi a podobne,“ vymenoval Zachar.

Infografika

   PRINT RSS

Hlavná stránka