"...hlboko s Vami nesúhlasím, urobím však všetko pre to, aby ste mohol svoj názor slobodne hlásať" - Voltaire
Politici musia strpieť akékoľvek názory občanov - Inak tam nepatria!
Hlavná stránka

Defraudácia dôvery –plat viceprimátora v Poprade je na úrovní platu primátorky v Prešove!

V tieni poslednej alkoholovej kauzy popradského primátora Švagerka a zásadného obratu o zotrvaní vo funkcii po jeho verejnom  vyhlásení o pripravenosti odstúpiť, ostáva defraudácia dôvery k vyše 7200 voličom, ktorí mu vo voľbách v roku 2014 dali svoj hlas, uveriac sľubom o novej kultúre komunálnej politiky po  novom, spoločne v prospech občanov Popradu. Túto zmenu sľubovali aj zástupcovia primátora Igor Wzoš a Pavol Gašper, vrátane  poslancov mestského zastupiteľstva primátorovej  koalície.

Počas éry bývalého primátora Antona Danka, sa často spomínala aj výška platov primátora a viceprimátorov. Pozrime sa teda, čo sa po výmene na radnici zmenilo. Aby ma zase neobviňovali z negativizmu a chronického kritizovania každého, požiadal som mesto podľa infozákona  o sprístupnenie  odmien viceprimátorov a poslancov v Poprade.  Z odpovede, ktorú pripájam v plnom znení, vyplýva, že z verejných funkcii sa stal ešte výnosnejší zárobkový podnik ako v minulosti.  Súčasný plat primátora, ktorý mu navrhli jeho súkmeňovci, aby si mohli následne navýšiť aj svoje odmeny, už presiahol plat primátorky Turčanovej v Prešove alebo primátora Nesrovnala v Bratislave.

Platy viceprimátorov, ktoré  sa od roku  2014 zvyšovali dvakrát a od 1. januára 2017 sa dostali na úroveň 3 300 eur, teda na úroveň primátorskému platu hlavného mesta Bratislavy a v oveľa väčšieho aj Prešova !  

Skúsme si preto odpovedať  či je naozaj etické a morálne  ak zvolení poslanci, z ktorých väčšina  podľa obchodného registra  súkromne podniká, schvália navýšenie platu primátora, viceprimátorov, aby sa tým dosiahli aj zvýšenie svojich odmien na súčasných 400 eur?

Pri petičnej akcii za odstúpenie primátora Švagerka kvôli podozreniu z jeho vydierania a nespôsobilosti vykonávať verejnú funkciu, ktorú  spustila strana Nezávislosť a jednota-NAJ  v Poprade, má istá pani obvinila z negativizmu a pýtala sa ma kedy už prestanem každého kritizovať. Odpovedal som jej, že vtedy, keď si poslanci, primátor a  jeho zástupcovia, ktorým voliči dali dôveru,  namiesto svojich peňaženiek začnú plniť sľub, ktorý skladali!  

Ľahostajným občanom, nie len v Poprade, dávam do pozornosti, že v Českej republike bol novelizovaný zákon o konflikte záujmov, ktorý sa vzťahuje aj na primátorov, starostov, vedúcich odborov, poslancov a ďalší okruh  povinných osôb, podľa ktorého sú povinní do 30 dní od nástupu do funkcie a pravidelných termínoch oznamovať výšku majetku a jeho nárast elektronicky. Uvedené údaje sú následne verejnosti prístupné  na internete.    Strana NAJ  bude preto dôsledne presadzovať novelizáciu neúčinného, bezzubého a hanebného zákona o konflikte záujmov aj na Slovensku, tak aby sa oznamovacia povinnosť týkala aj manželiek a rodinných príslušníkov, vrátane spoločníkov vo firmách verejných činiteľov. 

Príloha: odpoveď mesta Poprad v zmysle infozákona

František Bednár


S príspevkom súvisiace:

 https://osavcuk.blog.sme.sk/c/453941/platy-na-radnici-v-presove-za-rok-2016.html
https://www.psp.cz/sqw/sbirka.sqw?cz=14&r=2017
http://www.smocr.cz/cz/oblasti-cinnosti/sprava-obce/oznameni-podle-zakona-o-stretu-zajmu-se-bude-letos-podavat-dvakrat.aspx
https://www.vlada.cz/cz/clenove-vlady/pri-uradu-vlady/jiri-dienstbier/aktualne/poslanecka-snemovna-dnes-schvalila-novelu-zakona-o-stretu-zajmu-148815
http://www.ceska-justice.cz/2015/05/chysta-se-velky-soupis-majetku-starostu-radnich-i-uredniku/
http://www.ceska-justice.cz/2015/05/stret-zajmu-bude-pelikan-kontrolovat-majetkove-pomery-policistu/
https://www.etrend.sk/ekonomika/bohaty-minister-kalinak-investuje-na-trhoch-vlani-stratil-kvoli-rusku-2.html
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/366422-beblavy-smerom-predlozeny-zakon-o-konflikte-zaujmov-je-hanba/

https://www.aktuality.sk/clanok/505343/bratislavski-poslanci-znizili-primatorovi-plat-o-viac-ako-1000-eur/
 
   PRINT RSS

Hlavná stránka