"...hlboko s Vami nesúhlasím, urobím však všetko pre to, aby ste mohol svoj názor slobodne hlásať" - Voltaire
Politici musia strpieť akékoľvek názory občanov - Inak tam nepatria!
Hlavná stránka

Argumenty NAJ pre zavedenie min. mzdy 1.000 EUR

Tlačová správa NAJ 7. 7. 2017

 

Takmer 2/3 občanov majú v skutočnosti plat  blízko 500 EUR.  Stačí sa rozprávať s ľuďmi a každý  hneď pochopí, že platy sú žalostne nízke.  Dôvody odchodu  vyše 300.000 Slovákov do zahraničia sú jednoznačným dôkazom, že krajina neponúka vysokú kvalitu života. 

Príčiny chudoby :
Vysvetlenie prečo krajina stagnuje je  bizarne jednoduché.  3 MLD EUR sa zbytočne odlievajú resp. legálne ukradnú z rozpočtu štátu v prospech oligarchov a finančných skupín a to zapríčinilo  súčasnú biedu a chudobu, ktorá za rok stúpla o 30 tis. chudobných. Chudobných je takmer 700.000 na Slovensku. Ide o ľudí s príjmom do 348 EUR mesačne. Takže ak máte príjem 349  EUR už nie ste chudobný.   V tejto skupine sú hlavne dôchodcovia, ktorí ťahajú na Slovensku za kratší koniec. Je to irónia, pretože dôchodcovia si zaslúžia dôstojný dôchodok z ktorého by si dovolili kupovať kvalitnejšie potraviny, ktoré nepochybne vplývajú na  zdravie a teda aj dĺžku života.  Dlhodobo najväčšia bieda je v Prešovskom a Banskobystrickom kraji.   
Späť k platom a min. mzde 1.000 EUR, ktorá je reálna a prečo :
Existuje pomer medzi HDP (produkcia krajiny) na obyvateľa, teda medzi  tým čo krajina vyrobí a platmi v krajine. V normálnej krajine, kde sa nekradne,  platí,  že ak je HDP vysoké ako na Slovensku, tak sa vysoké HDP  pretaví  :

  • do vyšších platov a
  • kvalitnejších verejných služieb  ako je  zdravotníctvo

Po analýze  výkonnosti Anglicka, Francúzska a Slovenska a ich platov sú výsledky  na Slovensku priam  šokujúce. Podľa výkonnosti krajiny môžeme  pohodlne zarábať  1.000 EUR.
Prečo ?  Produkcia krajiny  (HDP)  v r. 2016 na obyvateľa :

  •   Produkcia Francúzska 33.700  EUR ročne/obyvateľa  a min. mzda  1.457 EUR/mes.
  •   Produkcia  Anglicka  35.800  EUR ročne /obyvateľa  a min. mzda 1.400 EUR/mes.

Slovensko  Produkcia Slovenska 15.300  EUR ročne/obyvateľa ALE  min. mzda  IBA 435 EUR/mes.
Z toho jasne  vyplýva, že hoci máme produkciu  na obyvateľa  na Slovensku oproti  Francúzsku nižšiu len o  polovicu,  tak platy sú  vo Francúzsku oproti Slovensku vyššie o  240 % a v Anglicku o 220 %.
Čo ďalej  urobiť  ? Zaviesť súbežné daňové opatrenia :
Znížia sa dane a odvody pre  malé firmy a živnostníkov. V službách znížime DPH na 10%. Reťazové účtovanie DPH bude zrušené, takže len posledný bude účtovať DPH.
Preto je nielen potrebné ale priam nevyhnutné zvýšiť min. mzdu na 1.000 EUR. Výsledkom budú šťastné rodiny a koniec chudoby.  Pár firiem odíde, ale vytvoríme nové pracovné miesta v modernom poľnohospodárstve a v spracovateľskom priemysle (spracovanie dreva, odevný priemysel, potravinárstvo ktoré upadli v 90. rokoch). Znížia sa dane a odvody pre malé firmy, takže malé firmy nepocítia vyššie mzdové náklady a pracovníci budú stabilizovaní a spokojní na Slovensku.  Oligarchia bude smutnou minulosťou doterajších vlád.

Viktor Béreš
predseda strany NAJ

Prílohy : Grafy

 

www.strana-naj.sk

   PRINT RSS

Hlavná stránka