"...hlboko s Vami nesúhlasím, urobím však všetko pre to, aby ste mohol svoj názor slobodne hlásať" - Voltaire
Politici musia strpieť akékoľvek názory občanov - Inak tam nepatria!
Hlavná stránka

MILÍ BRATIA A SESTRY V KRISTU, ZAMYSLIME SA, ČI MÁME NAŠU PRAVDU ISTÚ.               

     Milí moji prísni a ušľachtilí, človek nežije len z veľkých a nedosiahnuteľných cieľov, ale hlavne z drobných radostí a starostí. "Choďte a naučte sa, čo to znamená, milosrdenstvo chcem a nie obetu." Pravda nie je len krásna a jasná, pravda býva často trpká a občas aj temná a krvavá. Krista neukrižovali kvôli krásnym rečiam, ale kvôli tomu, že hovoril trpkú pravdu.


Radi a s pasiou bičujeme hriech a konzum, rôzne nezdržanlivosti a nedokonalosti. Milí dokonalí a takmer nevinní, ľudské spoločenstvo existuje práve preto, že tu je množstvo nedokonalých, nešikovných, lenivých a neschopných. Keby to tak nebolo, vôbec by sme sa nepotrebovali a neexistovalo by ani odpustenie, ani milosrdenstvo, ba ani láska.

Isteže, sú potrební veľkohubí a ambiciózni ľudia, ktorí hýbu svet dopredu a preberajú tých lenivejších a ľahostajnejších z letargie a rezignácie. Ale treba povedať aj to, že takéto šéfovské a vodcovské typy si vyžadujú istý súbor vlastností, ktoré už dávno môj starší kolega charakterizoval definíciou:"Každý vedúci je k... " On sám síce mal všeličo za ušami a z jeho výrokov si robila prču celá Univerzitná knižnica, kde som strávil tri prvé roky svojej nie príliš úspešnej kariéry, ale stretol som v živote veľmi málo ľudí s tak veľkým srdcom, ako mal on.

U tých vodcov, či už praktických, alebo ideologických sa stretávame s klapkami na očiach i ušiach sprava i zľava. Idú za svojimi cieľmi, úspechmi a manipuláciami druhých, nikto ich nezaujíma, kto nereprodukuje presne ich názory a nechce posluhovať a obdivovať. Je až príšerné sledovať, nakoľko si neuvedomujú svoju slepotu, bezohľadnosť a pýchu a nakoľko nechápu svoju celkom obyčajnú a ordinárnu zlobu a zlomyseľnosť.Na druhej strane, ako som už spomínal, tieto "motivačné" typy, aj keď niekedy vytvárajú priam neznesiteľnú atmosféru, sú zároveň zdrojom zlepšených vzťahov medzi ostatnými a žiarivým príkladom, ako sa to nemá robiť. Bol by som preto zdržanlivý aj v ich osobnej kritike a dokonca aj v poukazovaní na konkrétne nedostatky, pretože nikdy nevieme, či by sme svojimi podrazmi a nenávisťou nezapríčinili ešte horšie a hrošie vedenie - či už v malých podnikoch a či vo veľkých štátoch.

Niekedy teda treba mnohé prehltnúť a dúfať, že nám nezabehne. Život sám osebe je ťažký, svet je nesmierne komplikovaný a neriešiteľné problémy sa vyskytujú nielen v úžasných teóriách a veľkolepých podnikoch, ale aj v obyčajných pracovných a rodinných hádkach a možno aj malichernostiach, ktoré sú však často pre ľudí podstatnejšie. ako hádky v parlamentoch, vládach a vedeniach tých najrôznejších cirkví a tých najradikálnejších a najreformnejších skupín.
Trochu pokory, uznania a odpúšťania prajem teda vám i sebe, milí spolubratia a spolusestry!

     

Vlado Gregor
Holíčska 23
851 05 Bratislava
gregigregor58@gmail.com

    Facebook Print Friendly and PDF


             
Hlavná stránka