"...hlboko s Vami nesúhlasím, urobím však všetko pre to, aby ste mohol svoj názor slobodne hlásať" - Voltaire
Politici musia strpieť akékoľvek názory občanov - Inak tam nepatria!
Hlavná stránka

Z - 14 Milí moji výnimoční a exkluzívni, strácate pokoru a ste trochu divní!              

 

23. 9. 2012

     Čoraz väčšmi sa mi zdá, že hlavnou príčinou súčasnej krízy kresťanstva je popieranie jedinečnosti Ježiša Krista, doslova strata viery v túto jeho exkluzivitu. Pritom len on tak výslovne a detailne upozorňuje, že najväčším hriechom, priam najdiabolskejším, je snaha ľudstva vyhlasovať dokonalosť a stopercentnosť. Je to najväčší hriech a zároveň aj pokušenie, ktorému sa dá najťažšie vyhnúť a prekonávame ho po celý život.

     Je to v ľudskej povahe hľadať idoly a zbožňovať niečo špecifické oproti ostatným. Kristus úporne pred tým vystríhal a napriek tomu sa stal predmetom špekulácií o jeho božskej, ľudskej a či bohoľudskej podstate. Tieto supersnahy o superidol stáli tisícky životov a netvrďme, že to tak nebolo. Ani islam by tak ľahko neovládol polovicu vtedajšieho kresťanstva poznačeného arianizmom a vyššie uvedenými zbytočnými spormi a možno by  v tejto forme ani nevznikol. Terajšie spory o dokonalosť Mohameda sú vlastne dokladom toho, že náboženské cítenie bez modiel a idolov je nemysliteľné, akokoľvek vehementne by to popieralo. Aby som nezabudol na mnou obľúbenú židovskú komunitu, ich idolom a modlou je ich vlastný chochmes a ak ho opakovane precenia a opakovane na to doplatia, vždy je na vine niekto iný.

     Ak teda hľadáme dokonalé zjednotenie, môžeme prísť k tomu len tak, že si vzájomne uznáme, že sa to nedá a dokonca snaha o niečo také je vrcholom diabolstva a hriechu proti Duchu svätému, ktorý sa neodpúšťa ani v tomto veku, ani v budúcom.
     Je mi z toho smutno, že Kristus za pochopenie tohto jednoduchého pravidla obetoval život a možno aj dopredu videl, aké môže mať jeho snaženie chabé a občas aj opačné výsledky. Keby som neveril na jeho zmŕtvychvstanie, povedal by som, že sa obracia v hrobe. 

     Tá ľudská túžba po dokonalosti, symetrii, jednoznačnosti a konečnom poznaní je možno nesmrteľnejšia ako sám Ježiš Kristus a práve ona môže byť príčinou konečnej a ešte k tomu aj hanebnej záhuby všetkých dokonale veriacich.
     Celý môj život a celé moje prekonávanie vlastných nedokonalostí ma však vedie k dôvere, že sa také niečo nestane. Musíme sa pritom iste spoliehať na Božiu pomoc, sami to nedokážeme, ale nemôžeme donekonečna skúšať jeho trpezlivosť a prevracať jeho posolstvo naruby.

 

Vlado Gregor
Holíčska 23
851 05 Bratislava
gregigregor58@gmail.com

    Facebook Print Friendly and PDF


             
Hlavná stránka