"...hlboko s Vami nesúhlasím, urobím však všetko pre to, aby ste mohol svoj názor slobodne hlásať" - Voltaire
Politici musia strpieť akékoľvek názory občanov - Inak tam nepatria!
Hlavná stránka

Ďakujme za Krista, náš záchranný indikátor, pred ktorým kapituluje každý demolátor.            

L - 10

16. 7. 2013

     
Je veľmi ťažké držať sa v živote Kristových slov: "Kto povie svojmu bratovi hlupák, zaslúži si odsúdenie vysokej rady a kto mu povie blázon, zaslúži si pekelný oheň." (Matúš 5, 22)

      Povedal by som, že najväčšie nebezpečenstvá pre zdravú dušu sú paranoia a narcisizmus, ktoré sa často vzájomne prekrývajú a kombinujú. My, ktorí sme dostali tú milosť, že sme tieto nebezpečenstvá vo svojom živote spoznali, dobre vieme, aké sú zákerné a nebezpečné a ako ľahko je upadnúť do ich osídiel. Ak sme aj dosiahli pochopenie týchto nástrah, stáva sa nám, že nás premôže hnev voči ich producentom, ktorí vo svojej akoby neomylnej presvedčivosti dokážu balamútiť a manipulovať jednoduchších a neskúsených ľudí. Preto, popri všetkej tolerancii a odpúšťaní, treba tieto tendencie odhaľovať a na ich producentov síce zdvorilo, ale jednoznačne upozorňovať.

      Títo veľduchovia vo vlastných očiach pripomínajú naprogramované roboty, ktoré si predstavujú, že majú vždy a za každých okolností pravdu, obdivujú len podobných, ako sú oni a debatujú len s takými, ako oni. Robia sa spravodlivými a možno sú o svojej spravodlivosti aj hlboko presvedčení, ale celé ich správanie je bohapustou ignoranciou iných ľudí, ktorí si dovolia mať iný názor a skúsenosti ako oni, neomylní, výnimoční a najstatočnejší vodcovia trochu menej statočných.

      Tieto tendencie vedú k farizejstvu, neznášanlivosti a k doslova bohorovnej pýche. Práve takéto vlastnosti sú tým najnebezpečnejším extraktom pre jednotlivcov, sú tým najjedovatejším opojením pre národy a následne pre celý svet. Predovšetkým Kristus, ale aj Sokrates, Budha a mnohí iní sa zúfalo pokúšali odhaliť ich zákernosť, ale aj tak sa im to u mnohých nepodarilo, hoci za tento životný a oživujúci cieľ často obetovali vlastný život.

      Človek, ktorý odmieta počúvať iných ľudí, ktorý ich dokonca nechce vôbec vnímať, ba nepovažuje ich ani za hodných, aby si s ním sadli k jednému stolu, si síce zasluhuje poľutovanie, ale jeho obete si nezaslúžia mlčanie o nebezpečenstve jeho správania pre druhých. Je pre nás veľkým šťastím a pre celé ľudstvo spásou, že Kristus predstavuje taký citlivý indikátor pre odhaľovanie takýchto nebezpečných a zavádzajúcich tendencií.

      Máme milovať aj takýchto ľudí, pretože príkaz milovať aj svojich nepriateľov nepozná výnimky, ale nemôžeme týchto ľudí na ich nešťastnej ceste podporovať a nemôžeme nevystríhať iných ľudí pred ich nasledovaním. K tomu nám pomáhaj Boh, Kristus, Duch svätý a všetci svätí, poctiví, ohľaduplní a skromní ľudia okolo nás!
      Majme však radi nielen takýchto, ale všetkých ľudí, lebo všetci sme navzájom prepojení a závislí. Niekedy však nestačí mať ľudí rád, ale treba ich aj chrániť a vystríhať...

KYRIE ELEISON! PANE, ZMILUJ SA! 

Vlado Gregor, Holíčska 23, 851 05 Bratislava    gregigregor58@gmail.com

    Facebook Print Friendly and PDF


             
Hlavná stránka