"...hlboko s Vami nesúhlasím, urobím však všetko pre to, aby ste mohol svoj názor slobodne hlásať" - Voltaire
Politici musia strpieť akékoľvek názory občanov - Inak tam nepatria!
Hlavná stránka

NEZBOŽŇUJME ŽIADNE SVETSKÉ VLÁDY A ŽIADNE PREMÚDRE RADY, HLAVNE SA MAJME AKTUÁLNE A REÁLNE RADI.             

Z – 28

 

17. 2. 2013

     Vyhlasujú sa teraz heslá o roku viery, novej evanjelizácii a podobne a nejako nepríjemne mi to pripomína propagáciu perestrojky a nového myslenia. Stále sa hľadajú nejaké novšie a čistejšie vzory, vznikajú nové spoločenstvá a básni sa o nových reformách. Akoby už neplatilo, že Kristus je ten istý včera, dnes i naveky. Izolacionizmus a oddeľovanie sa je v ľudskej povahe a iste to treba registrovať a správne usmerňovať, ale nemôžete poprieť, že je to niečo, čo Kristus bytostne neznášal. Keby chcel založiť nejaké nové a perfektnejšie spoločenstvo vybraných ľudí, asi by išiel do Kumránu robiť kláštornú reformu, prípadne by v tej púšti založil nový rád. Nie moji milí, on išiel medzi ľudí a žil ich reálnym životom a uprostred ich bežných starostí.

     Vo všetkých tých sporoch okolo ideálu a reality, okolo všetkých tých plusákov a bezákov, ide o to, že do naozaj úprimnej debaty sa žiadnej zo strán nechce, takže ju musia suplovať tí nestranní, zospodku a mimo tých rôzne výlučných kruhov. Je samozrejmé,že nikto sa im za to nepoďakuje a môžu byť radi, keď im nikto neublíži.
     Nedávno sme videli podobný cirkus a hru na dobrých a ešte lepších u susedov. Tu vôbec nejde o to, či sa hore prestŕča Schlafenberg, alebo Schwarzenberg, Zeman, alebo Buran. Ide o to, že ten ponižovaný, podceňovaný, manipulovaný a pravdivo neinformovaný národ chce ako - tak slušne žiť, ale bezočivo a okato sa na ňom priživujú rôzni tlčhubovia a nemakačenkovia. A  vôbec si nemyslime, že za Kristových čias to bolo nejako ináč. Nie každý vie tieto veci jasne vyjadriť a či vyspievať, ako Karel Kryl, ale naozaj to bol hrozný pohľad, ako sa pred našimi očami menili marxisti na politológov, ateisti na religionistov a funkcionári na manažérov.

     Na tú našu katolícku a najväčšiu Cirkev sa aj najviac pľuje a útočí, otázka je, či právom a čo sa s tým dá robiť. Čím väčší organizačný kolos, tým viac sa tam vyskytuje neprávostí, diktátu a anonymity. Vidíme to aj na veľkých ríšach. Najviac väzňov a najväčšie tajné služby v moderných dejinách mali Spojené štáty americké a Sovietsky zväz a Čína tiež za nimi veľmi nezaostáva.

     Čo ale s tým? Máme sa rozpadnúť do malých a rozhádaných spoločenstiev, ktoré je omnoho ľahšie manipulovať všelijakými viac alebo menej nereálnymi a bezohľadnými fanatikmi a diktátormi? Ako sa potom splní Kristova vízia, aby všetci jedno boli a aby sa vytvoril jeden ovčinec a jeden pastier? Nič iné nemôže ani Cirkev, ani ľudstvo ako také zachrániť, ako reálny, odpúšťajúci a trpezlivý prístup ku všetkým problémom a možným katastrofám okolo. A tiež uvedomenie si toho, že sme naozaj hriešni a preto nielen poriadok a zákony musia fungovať, ale aj tresty a sankcie. Príkaz o odpúšťaní a nekonečnom milosrdenstva sa týka osobných vín a vzťahov, ale nie toho, aby sa tu vytvorila dezorganizácia a možnosť lovenia v mútnych vodách pre zlomok percenta obyvateľov zemegule!

     Ani na našu Cirkev si nedajme neoprávnene kydať. Isteže sa vo veľkej a akokoľvek dobre organizovanej štruktúre vyskytujú aj prešľapy a zločiny. Vždy ale rozmýšľajme aj nad tým, koľko sa v nej deje a organizuje dobrých vecí, koľko sa v nej udeje lásky a pomoci a hlavne si ceňme to, že popri všetkých nedostatkoch stále hlása a občas aj obetavo a nezištne odovzdáva Kristove slová. V celej svojej tvorbe upozorňujem na to,  aby sme sa na veci pozerali reálne a aj svoju prvú knižku som nazval "Kódex hnutia za morálny realizmus". Iste by bolo ideálne, rajské a nebeské, keby sme boli solidárni len v dobrých veciach, ale keby tá solidarita zmizla úplne, bolo by to úplne nanič. Máme sa mať radi, podporovať sa, odpúšťať si, skúšať sa dohodnúť, podľa svojich možností a schopností hovoriť pravdu a nezakrývať svoje hriechy. Dúfajme, že sa to nám i svetu bude stále lepšie dariť, lebo práve kvôli tomu prišiel ten Baránok, ktorý sníma hriechy sveta.                                                  

Vlado Gregor, Holíčska 23, 851 05 Bratislava, gregigregor58@gmail.com

    Facebook Print Friendly and PDF


             
Hlavná stránka