"...hlboko s Vami nesúhlasím, urobím však všetko pre to, aby ste mohol svoj názor slobodne hlásať" - Voltaire
Politici musia strpieť akékoľvek názory občanov - Inak tam nepatria!
Hlavná stránka

Zločinci a zlodeji z vysokej politiky, ktorí pre tento štát doteraz neurobili nič užitočného, okrádaním znižujú platy štátnym záchranárom              

        Organizovaní zločinci a zlodeji z ponovembrových vlád, parlamentov, finančných skupín či kadejakých domácich a zahraničných pijavíc prisatých na štátnom rozpočte, ktorý je tvorený z našich daní, za účinnej pomoci ponížených lokajov, ktorí riadia Ministerstvo vnútra SR, Generálnu prokuratúru SR a do týchto funkcií sú dosadzovaní arcizločineckou a arcizlodejskou zberbou, ktorá v tom období tvorí koalíciu, sa opätovne rozhodli, že ekonomické zločiny ktoré tu napáchali, tak následky prenesú na nevinných občanov, ktorí tu nič nevykradli, nevytunelovali, no smolu majú v tom, že tvoria ekonomické hodnoty, starajú sa o zdravie či vzdelanie tohto národa a odvádzajú dane, ktoré slúžia na neustále zvyšovanie životnej úrovne týchto gaunerov. Práve tých gaunerov, ktorí tu už z titulu svojich politických funkcií vedome a cieľavedome škodia tejto krajine a jej vlastným občanom. Paradoxne, za túto zločinecko-zlodejskú a parazitno-darmožráčsku činnosť, dokonca cez zákony nimi na tento účel pripravenými a zrealizovanými, si nadeľujú nadštandardné finančné ohodnotenie, hoci ich trhová hodnota je menšia ako kilo kravského lajna.

       Cynicky a vulgárne okrádajú všetky profesie, ktoré tu vytvárajú nejaké hodnoty. Teraz svoj hyenizmus zamerali na štátnych záchranárov. Na výplatnej páske si mnohí z nich nenájdu ani 400 eur mesačne. V zúfalstve sa preto štátni záchranári obrátili na TV Markíza. Tvrdia, že žijú na hranici biedy. Jednému z nich došla trpezlivosť a o praktikách v štátnej záchranke sa rozhodol prehovoriť otvorene. Zachraňujú naše životy za platy veľmi podobné minimálnej mzde. Dôvod je už klasický - nie sú peniaze. Niekde sa totiž stratilo 600-tisíc eur a doplácať na to majú práve záchranári. Tí sa už snažili stretnúť s vedením, no neúspešne. Pýtali sa vedenia štátnej záchranky na zmluvy so súkromnými eseročkami. Tým sa ešte v roku 2010 riaditeľ zaviazal vyplácať každý mesiac tisíce eur. To už vyšetruje polícia.

         

          Štátnym záchranárom dochádza trpezlivosť. Sumy na ich výplatných páskach klesajú. A hromadne sa podpisujú na protestnú listinu. Šéf štátnej záchranky tvrdí, že za finančné problémy nemôže. Vo svojom kresle ale pritom sedel aj v čase, keď sa podľa prokuratúry peniaze zo štátnej záchranky začali odlievať naozaj zvláštnym spôsobom.
          Peter Hubáček, zástupca záchranárov: „Ja s tým počítam, že prídem o zamestnanie. Dokonca počítam aj s tým, že ma možnože niekde zrazí auto.“
Záchranár zhromažďuje podpisy kolegov pod protest proti znižovaniu platov. Ich šéf dosadený tesne po voľbách priznáva, že im stiahol príplatky za sviatky, víkendy či nočné služby. Boris Moťovský, šéf štátnej záchranky: „Tento nadštandard im bol zobratý. Dôvodom je ekonomická situácia.“
Tá sa vraj zhoršila, keď štát znížil platby za prevádzku záchraniek, a keď sekera za nezaplatené lízingové splátky narástla k pol miliónu eur. Prokurátori sú však presvedčení, že peniaze zo štátnej záchranky niekto ešte predtým cielene odlieval na účty súkromných firiem. Pri zisťovaní, kam sa podeli peniaze pre záchranárov, sme objavili naozaj zaujímavú vec. Štátnej záchranke šéfuje človek, ktorý v nej pôsobil aj pred tromi rokmi. A práve z tých čias existujú nevýhodné zmluvy, ktoré teraz vyšetruje polícia. Andrea Predajňová, hovorkyňa Špeciálnej prokuratúry: „Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie za zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.“
Problém vznikol pri tendri na vozidlá pre 53 záchranných staníc na strednom a západnom Slovensku. Práve z čias, kedy Moťovský šéfoval štátnej záchranke prvý raz, exituje podozrenie z ich predraženého nákupu. V tom období štátna záchranka tiež podpísala 9 zmlúv s troma súkromnými eseročkami, ktoré vznikli len deň pred výberovým konaním. Na účty im poslala vyše 103-tisíc eur.
René Vanek, Krajská prokuratúra v Bratislave: „Zatiaľ bolo preukázané, že skutok sa stal. Skutok je trestným činom, konkrétne porušením povinností pri správe cudzieho majetku.“ Ľudovo povedané – tunelovaním. Nech už vyšetrovanie dopadne akokoľvek, peniaze na platy záchranárov teraz chýbajú.
Niektorí záchranári zarábajú aj o 200 € menej ako minulý rok! Prečo je to tak? Údajným dôvodom je znižovanie platieb ministerstva pre záchranky, platy šli dole a ukázali aj výplatné pásky za december 2011 a január 2012. Kým v decembri mal záchranár na výplate 697,17 € v čistom, v januári mal 567,26 €, rozdiel je teda 129,91 €. Je to plat už aj s nadčasmi a príplatkami. Záchranár tvrdí, že platy im vedenie znižuje už niekoľko mesiacov.

Výplatná páska záchranára

Výplatná páska záchranára - december 2011 a január 2012.

(Foto: TV Markíza)

Vedenie košickej záchranky vraj klame

Nezávisle od seba sa nám totiž ozvali dvaja záchranári, ktorí pre štátnu spoločnosť pracujú. A obaja tvrdia, že ich vedenie klame. Vraj im na platy siahlo. Jeden z nich ukázal výplatné pásky aj na kameru. Milan Človečko tvrdí, že záchranári sú zhrození z toho, čo ich vedenie pre TV Markízu prezentovalo. Rozprával sa s ním náš reportér z Košíc Dušan Tokarčík.
„Oproti minulému roku sme klesli na platoch od 100 do 250 €. Týka sa to vodičov, záchranárov, dá sa povedať, že všetkých,“ uviedol Človečko. Spomenul aj, že pre košickú záchranku robí okolo 350 vodičov záchranárov.Zdravotný záchranár Peter Hubáček išiel s kožou na trh, keď upozornil na škrtanie na výplatných páskach svojich kolegov. On sám pritom išiel s platom dole o 300 eur.
Šéf štátnej záchranky Boris Moťovský priznáva, že stiahol príplatky za sviatky, víkendy či nočné služby pre nedostatok peňazí od štátu. Neprešla ani pol hodina od odvysielania  reportáže a Peter Hubáček dostal padáka. Výpoveď ho zastihla v nočnej službe. V záchrannej službe bude pracovať len do konca tohto roku.
Súčasný šéf štátnej záchranky Boris Moťovský bol na jej čele aj v čase, keď uzavreli nevýhodné zmluvy. V tom období štátna záchranka podpísala 9 zmlúv s troma súkromnými eseročkami, ktoré vznikli len deň pred výberovým konaním. Na účty im poslala vyše 103-tisíc eur. Problém vznikol pri tendri na vozidlá pre 53 záchranných staníc na strednom a západnom Slovensku. Práve z čias, kedy Moťovský šéfoval štátnej záchranke prvý raz, existuje podozrenie z ich predraženého nákupu.
Redaktor TV Markíza sa preto opýtal premiéra Roberta Fica ako aj ministerky spravodlivosti Zuzany Zvolenskej, čo si myslia o tom, že štátnej záchranke šéfuje človek, počas ktorého pôsobenia sa uzavreli podozrivé zmluvy a zrejme aj predražené tendre. Ich odpovede sú skutočne prekvapujúce:
Fico : toto počujem prvý krát, nemám o tom vedomosť. (ani o diamantovej bani nikdy nepočul, tiež to tvrdil v STV1. Ktovie, v akom pomere mu do mozgu primiešali piliny a otruby? – pozn. autora V. P.)
Zvolenská : P. Moťovsky je odborník mimoriadne schopný manažér, orientovaný v tejto problematike ...
A ja, ako autor tohto článku konštatujem, že úroveň ich vyjadrenia spĺňa všetky predpoklady na dodatočné udelenie titulov za ich menami v troch variantách, podľa výberu: 1-šiby ryby, 2-cez Košice, 3-jebumbary.       

Vladimír Pavlík  

    Facebook Print Friendly and PDF


             
Hlavná stránka