"...hlboko s Vami nesúhlasím, urobím však všetko pre to, aby ste mohol svoj názor slobodne hlásať" - Voltaire
Politici musia strpieť akékoľvek názory občanov - Inak tam nepatria!
Hlavná stránka

Rok Penty vo vláde: 5,5 milióna rukojemníkov

       Všetky médiá sa venujú v posledných týždňoch hodnoteniu roku súčasnej vlády. Prišiel preto čas vyhodnotiť aj rok vlády z pohľadu skupiny, ktorá značnú časť jej aktivít strategicky plánuje a aj efektívne riadi. Odvahu priznať tento vplyv predovšetkým v zdravotníctve našiel aj týždenník Trend, ktorý sa téme venuje vo svojom aktuálnom čísle. Dva palce hore pre reportéra Františka Múčku. A najlepšie aj jednu ochranku k tomu. Nejde totiž o bežných zlodejov, akých poznáme z predchádzajúcej vlády, ktorí kradli v zdravotníctve zo spotreby. V sektore, do ktorého ide 7,8 % výdavkov z HDP dokázala Penta za rok ovládnuť štátnu exekutívu,
zmeniť systémovo zákony a takmer monopolne ovládnuť finančné toky.

Kľúčovým bolo manaţérske ovládnutie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (jej šéf prišiel z Penty) a tak spolu s Dôverou (ktorú vlastnia) rozhodujú o platbách za 93 % všetkých občanov Slovenska. Navyše zákon dal poisťovniam ešte voľnejšie ruky pri výbere poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. A tam je pôvod trhového stalinizmu, ktorý skupina v tomto sektore zaviedla.
Viacerým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorí odmietli ponuku Penty na prevzatie, boli vypovedané dvomi najväčšími poisťovnami,zmluvy. Lekárňam, ktoré sa vzopreli akvizícii zdržujú platby tak dlho, že už nemajú na nájom ani výplaty. A podľa poslednej novely zákona nebudú viac poisťovne povinné uzatvárať zmluvy so štátnymi nemocnicami. Ako to skončí sa môţeme pozrieť na poslednom prípade, keď si špinavú robotu spravil šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne - revolučné rušenia oddelení prebehli iba v zariadeniach konkurujúcich skupine Penta.

Ľúbivo možno znie aktuálne zdanenie zisku poisťovní, avšak tvorba rezerv nie je naviazaná na počet poistencov, ale na základné imanie. Ale predovšetkým vytváranie zisku z prerozdeľovania verejných prostriedkov naozaj nemožno považovať za podnikanie, pod ktorého rúškom celá akcia prebieha. Preto niet divu, že zisk poisťovne Dôvera presiahol 16 miliónov Euro. Vzorec je jednoduchý - čím menej vyplatíte, tým viac zarobíte. A keď už vyplatíte, tak iba svojim zariadeniam. Penta Group ovládla takmer kaţdú časť reťazca - poisťovňu, lekárne, polikliniky, laboratória, nemocnice. Dokonca aj 'nezávislé' inštitúty, ktoré sa snažia pôsobiť ako think-tanky a ovplyvňovať verejnú mienku v prospech jej stratégie. Zostali uţ iba posledné 2 články - farmaceutické firmy a štátne nemocnice.

Boj proti farmaceutickým firmám, ktoré sa snažia vtesnaťdo role tých zlých, sa skončil. Schválenie referencovania cien na druhú najnižšiu úroveň v EÚ ako povinnosť lekárov predpisovať formou účinnej látky znamená ukončenie vplyvu skupiny nadnárodných výrobcov originálnych liekov, ktorých nevedeli ovládnuť. Zníženie výdavkov v prospech pacientov je vďačný kompromis, keďže sa zároveň s ním vytvorila nová trhová príležitosť - biznis s generikami. Treba očakávať, že Penta čoskoro ohlási v tejto oblasti nejakú akvizíciu. A z ušetreného sa predsa môžu napríklad oddlžiť nemocnice. Čo sa tých týka, budú premenené na akciové spoločnosti a oddlžené. A následne ponúknuté k privatizácii.

Nepredpokladám, ţe by sa našiel samovrah, ktorý by chcel robiť konkurenciu Pente. Po vstupe do tohto biznisu by ho čakala výpoveď 93 % pacientov zastupovaných dvoma poisťovňami. A tak zostane iba jeden záujemca o kúpu – podvodníci z Penty. Predpokladám, že pri takom záujme bude cena trhová, t.j. dopyt rovná sa ponuke. Koľko Penta ponúkne, toľko budú stáť. Na toto všetko by mal poukázať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ako regulátor, ktorého platíme z našich daní. Ten má vykonávať dohľad nad správnym poskytovaním zdravotnej starostlivosti a nad zdravotným poistením. Ţiaľ, aj jeho šéf prišiel na túto stoličku priamo z Penty.


Po 4 rokoch predchádzajúcej vlády nás bolo
5,5 milióna okradnutých. Po roku vlády Penty nás zostalo 5,5 milióna rukojemníkov.
Tu sú vedúce ksichty z Penty – v prípade kontaktu odporúčam ihneď ich opľuť. Marek Dospiva Jaroslav Haščák


Martin Kúšik
Jeden z najbohatších Slovákov, ktorý začínal predajom ruží na bratislavskom trhovisku. V najsilnejšej česko-slovenskej finančnej skupine Penta Investments vlastní zhruba 20%, čo je tretí najväčší podiel. Zo všetkých spolumajiteľov skupiny je práve on tou povestnou „tichou vodou, čo brehy myje“. Je nenápadný a na verejnosti málo známy. Absolvoval Karlovu univerzitu v Prahe a Universidad Complutense v Madride, kde študoval právo a ekonómiu. Po skončení štúdií pracoval až do roku 1994 v advokátskej kancelárii na Slovensku.
Do sveta megabiznisu ho vtiahli až neskôr jeho spolužiaci Slavomír Haščák a Juraj Herko z gymnázia v Banskej Štiavnici, kde bola prípravka pre záujemcov o štúdium na Moskovskom inštitúte medzinárodných vzťahov.
Jozef Oravkin


Jozef Špirko

                


    Facebook Print Friendly and PDF
             
Hlavná stránka