"...hlboko s Vami nesúhlasím, urobím však všetko pre to, aby ste mohol svoj názor slobodne hlásať" - Voltaire
Politici musia strpieť akékoľvek názory občanov - Inak tam nepatria!
Hlavná stránka

Laureát Nobelovej ceny za literatúru Günter Grass v básni kritizoval Izrael a nahlas povedal to o čom Západ zbabelo mlčí

Berlín 4. apríla - Nemecký laureát Nobelovej ceny za literatúru spisovateľ Günter Grass kritizoval Izrael, ktorý podľa neho ohrozuje svetový mier. V básni v próze, ktorú dnes zverejnil denník Südddeutsche Zeitung a niekoľko ďalších novín, Grass povedal, že Izraelu nesmie byť dovolené vojensky zaútočiť na Irán.

Osemdesiatštyriročný spisovateľ je aktívnym propagátorom ľavicových ideí a agilným kritikom vojenských intervencií Západu ako bola intervencia v Iraku.

Vo svojej básni s názvom Čo musí byť povedané Grass upozornil na to, že Berlín nedávno predal Izraelu ponorku schopnú "poslať všetky bojové hlavice tam, kde sa zatiaľ nedokázala existencia jedinej jadrovej bomby".
Ponorky triedy Dolphin sú schopné niesť rakety s jadrovou hlavicou, ale nič nedokazuje, že by ich Izrael, o ktorom sa všeobecne verí, že má jadrové zbrane, týmito hlavicami vyzbrojil.

"Nebudem mlčať, pretože som unavený pokrytectvom Západu," napísal Grass. "Prečo hovorím iba teraz ... že jadrová mocnosť Izrael ohrozuje už aj tak krehký svetový mier? Pretože musí byť povedané to, čo by mohlo byť príliš neskoro povedať zajtra," napísal v publikovanej básni. "A tiež pretože my - Nemci, nesúci už dostatočne veľké bremeno - sa môžeme stať subdodávateľom zločinu, ktorý je predvídateľný," dodal. Nacistická minulosť Nemecka a holokaust nie sú podľa neho ospravedlnením pre to, aby človek teraz mlčal o jadrovej schopnosti Izraela.

Jeho slová boli kritizované v Nemecku, kde je akékoľvek ostré odsúdenie Izraela tabu vzhľadom na holokaust. Grassovu morálnu autoritu naštrbilo aj jeho priznanie v roku 2006, že ako 17-ročný krátko slúžil v hitlerových jednotkách Waffen-SS.
Grassovu báseň zverejnili aj americké noviny New York Times a talianska La Repubblica. Vyzýva v nej Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE), aby prevzala stálu kontrolu nad izraelskými jadrovými zbraňami i iránskym jadrovým zariadením.
Nemecké noviny Welt označili Grassa v článku na titulnej stránke za "večného antisemitu". "Grass je prototypom vzdelaného antisemitu, ktorý to myslí dobre s Židmi. Prenasleduje ho vina a pocity hanby a súčasne ho poháňa želanie zvážiť históriu," napísali dnes.

Grass je pre mnohých hlasom nemeckej generácie, ktorá dospela počas druhej svetovej vojny a niesla na pleciach ťarchu viny svojich rodičov.

Zdroj: Reuters, Associated Press


 http://www.webnoviny.sk/svet/na-okupovanych-uzemiach-postavi-izrae/485466-clanok.html?from=naj_nahlavnej_24hod
Günterovi Grassovi je zle zo Západu podporujúceho Izrael

http://aktualne.atlas.sk/gunter-grass-zautocil-na-izrael-nemci-su-zdeseni/zahranicie/europa/
    Facebook Print Friendly and PDF
             
Hlavná stránka